Adrian Wykrota z Mariuszem Foreckim są aktywnymi działaczami Związku Polskich Artystów Fotografików. Ponad dwa miesiące temu podjęli akcję o powołanie lokalu znajdującego się na poznańskim Łazarzu na miejsce przeznaczone dla fotografii. Otwartej strefy kultury, czyli takiego miejsca, w którym można by w sposób otwarty, bezpośredni i bezpłatnie przybliżać sztukę fotografii społeczności lokalnej i turystom, nadal brakuje w Poznaniu.
– Chcemy tutaj prezentować polską i światową twórczość fotograficzną i umożliwiać także ekspozycję amatorom. Ponadto pragniemy prowadzić edukację za pomocą fotografii oraz warsztaty, których organizowanie jest naszym doświadczeniem. Naszym celem jest stworzenie otwartego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. Miejsca spotkań dla wszystkich – lokalnej społeczności Łazarza, pasjonatów fotografii, fotografów amatorów, sympatyków kultury i wydarzeń kulturalnych oraz twórców z Poznania, całej Polski i innych krajów. Mamy wstępne porozumienie w sprawie tego lokalu o powierzchni 70 m2. Oczekiwana jest nasza deklaracja, w jakich kwotach jesteśmy w stanie go opłacać – wyjaśnia Adrian Wykrota. Akcja, którą obaj pomysłodawcy nazywają rewolucją fotograficzną, już w tej fazie w marcu zyskała poparcie na Facebooku ok. 5 tys. osób.
Pierwsza wystawa przyciągnęła tłumy. Została zorganizowana 13 marca w wyraźnie wymagającym remontu i prac adaptacyjnych lokalu na Głogowskiej 35, w dzielnicy Grunwald na poznańskim Łazarzu. Zastałam tutaj tłumy. Dotarło tutaj ok. 500 osób – jak podali później po podsumowaniu organizatorzy. Na ścianach setki interesujących fotografii przyciągało uwagę. Niektóre z nich tak fascynujące tematem i jakością artystyczną, że skupiały uwagę wielu aktywnych artystów fotografików, znawców i miłośników fotografii i podnosiły i tak już wysoką temperaturę tej inicjatywy, którą nazwano „TAK dla fotografii w Poznaniu”. Atrakcję dodatkową tego spotkania stanowiła emisja filmów dokumentalnych autorstwa m.in. organizatorów – o interesujących wydarzeniach w społecznościach w Rosji, związanych z postaciami z polskim rodowodem.
Zamiary warte uwagi i entuzjastycznego poparcia środowiska, lokalnych władz kultury i wszystkich zainteresowanych szansą na prezentacje oraz ciekawe wydarzenia i spotkania. Organizatorzy galerii w formule otwartej strefy kultury planują tutaj multimedialne wystawy najlepszych polskich i zagranicznych fotografów, spotkania autorskie, innowacyjne warsztaty fotograficzne dla: dzieci i młodzieży, dorosłych, przeglądy portfolio młodych twórców, pokazy: slajdów, filmów o fotografii i multimediów fotograficznych (fotokasty, prezentacje multimedialne, albumy interaktywne), akcje outdoorowe – wystawy plenerowe, pokazy zdjęć w miejscach publicznych. Deklarują również stworzenie archiwum fotografii dokumentujących dzielnicę Łazarz, Poznań i całą Wielkopolskę. Aktywizują się w nowych inicjatywach. Prowadzą zbiórkę na tę galerię na portalu: Polak potrafi.
Tekst i fotoreportaż: Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.