Program Gali Otwarcia w Auli UAM przygotowano w 120. urodziny kina. Uświetnił tę uroczystość koncert upamiętniający niedawno zmarłych: wybitnego twórcę muzyki filmowej Jamesa Hornera i przyjaciela festiwalu − Jana Kulczyka.
Jan A.P. Kaczmarek podczas konferencji prasowej 7 sierpnia i wieczornej SUPERB Evening Gali Otwarcia piątej edycji „Transatlantyk Festivalu” oznajmił: „Obudziłem się dwa dni temu i olśniło mnie − hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu musi być chaos! Żyjemy w czasach sprzyjających globalnemu chaosowi, wywoływanemu przez nadmiar informacji, dlatego chcemy o tym opowiedzieć”.
Festiwal „Transatlantyk” jest autorskim projektem Jana A.P. Kaczmarka. Wydarzenie to zadomowiło się w Poznaniu na dobre i co rok przyciąga tłumy publiczności. Z założenia jest to festiwal idei – otwarty i glokalny. Festiwal ten zaliczany jest do najważniejszych w Europie Środkowej. Stanowi on dla środowisk artystycznych z Polski i zagranicy ciekawą formułę do podejmowania wyzwań artystycznych i dyskusji o tematach ważnych w lokalnych społeczeństwach i we współczesnym świecie. Twórców muzyki i filmu − domen tego wydarzenia Jan A.P. Kaczmarek zaprasza z całego świata.
O festiwalu wicedyrektor Wydziału Kultury Marcin Kostaszuk wyraziła opinię, że jest kulturotwórczy w środowisku artystycznym Poznania. Z kolei współprowadzący Superb Evening Galę Otwarcia Marcin Prokop stwierdził w Auli UAM: „To nie tylko festiwal kina, ale przede wszystkim festiwal kultury”.
Dotychczasowe osiągnięcia „Transatlantyku”, jego czterech edycji: uczestnictwo 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy, 600 filmów, które publiczność obejrzała na 1000 pokazów kinowych i plenerowych, 300 godzin warsztatów i prelekcji − co podkreślają organizatorzy − stanowią dowód jego potencjału i skali.
W tegorocznej edycji podczas 8 dni festiwalu od 7 do 14 sierpnia publiczność obejrzy aż 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych i w kilku kinach. Będzie to także m.in. wiele obrazów-laureatów Oscara. Kontynuowane są: Kino Kulinarne zorganizowane wspólnie z Berlinale, Łóżkoteka z Kinem Łóżkowym, Mobilne Kino Škody − firmy będącej głównym sponsorem tegorocznej edycji, konkursy dla młodych kompozytorów, Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania i Klub Festiwalowy. A na koniec tradycyjnie zaplanowano uroczystą Galę Zamknięcia.
Gościem specjalnym Jana A.P. Kaczmarka i festiwalu jest w tym roku m.in. Joe Pantoliano, jeden z najlepszych aktorów charakterystycznych Hollywood.
Podczas konferencji prasowej Jan A.P. Kaczmarek nie tylko zaakcentował hasło festiwalu: chaos, lecz poinformował, że festiwal nie przyzna w tym roku nagrody Glocal Hero Award. „Laureatem jest osoba z pierwszych stron gazet, wybitna postać, która niestety nie mogła pojawić się w Poznaniu osobiście. Z zasady nie przyznajemy tej nagrody zaocznie, można ją odebrać tylko w trakcie naszej Gali. Dlatego podczas kolejnej 6. edycji wyjątkowo wręczymy Glocal Hero Award aż dwóm wybitnym osobowościom” − wyjaśnił.
Atmosferę wokół Jana A.P. Kaczmarka i festiwalu świetnie obrazuje wypowiedź-podziękowanie wiceprezydent Poznania Agnieszki Pachciarz: „W latach 70. wypłynął Pan skromną łodzią w świat artystyczny, by powrócić do nas pięć lat temu z barwnym Transatlantykiem”. Podczas swojego wystąpienia w Gali Otwarcia zauważyła ona także, że festiwal aktywizuje twórczo wolontariuszy i współpracowników.
Galę Otwarcia uświetnił koncert upamiętniający Jamesa Hornera, zmarłego w czerwcu tego roku wybitnego kompozytora muzyki filmowej. Skupił on 60-osobową Transatlantyk Symphony Orchestra pod batutą Moniki Wolińskiej na wykonaniu utworów z filmów „Titanic”, „Avatar” i „Apollo 13”. Solowe partie wokalne wykonała Barbara Gutaj z poznańskiego Teatru Wielkiego. Na Gali wspomniano także Jana Kulczyka, niedawno zmarłego biznesmena i wieloletniego przyjaciela „Transatlantyku”. Ku jego pamięci orkiestra wykonała „Interlude” − utwór skomponowany przez Jana A.P. Kaczmarka.
Festiwal z obszernym programem potrwa do 14 sierpnia. Tego dnia w Auli UAM nastąpi uroczysty finał: Gala Zamknięcia. Jednak jeszcze od północy do 4 nad ranem 15 sierpnia będzie czynny Klub Festiwalowy z dyskoteką.
Stefania Pruszyńska
Na fot.: Publiczność Gali Otwarcia w Auli UAM
Fot.: Org. Transatlantyk Festival