Częstochowa, rodzinne miasto Haliny Poświatowskiej, w 80. rocznicę urodzin poetki przygotowało obszerny program obchodów i popularyzacji jej dorobku w ramach projektu „HAŚKA. Poświatowska in art. Dedykowane poetce wydarzenia, spotkania, od 20 marca do 11 października 2015, zainauguruje uroczysta gala finałowa 36. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, która odbędzie się dzisiaj, 21 marca, w Światowy Dzień Poezji – w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Wydarzenia związane z projektem „Haśka. Poświatowska in art”, dedykowanym Halinie Poświatowskiej, urodzonej 9 maja 1935 r. w Częstochowie, zorganizowano już wczoraj. Po południu w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie najpierw podsumowano konkurs plastyczny zainspirowany twórczością Haliny Poświatowskiej, a później odbyło się spotkanie autorskie z prof. Grażyną Borkowską z Instytutu Badań Literackich PAN, autorką książki „Nierozważna i nieromantyczna, o Halinie Poświatowskiej”.
W Częstochowie z wieży ratusza rozlegnie się w Światowy Dzień Poezji i dzień urodzin Poświatowskiej odgłos bicia serca poetki. W Światowy Dzień Poezji – 21 marca oraz 9 maja − częstochowianie w samo południe z wieży częstochowskiego ratusza miejskiego usłyszą odgłos bicia serca i głos poetki czytającej swoje wiersze. Dzisiaj w specjalnym przedwieczornym pokazie multimedialnym również zobaczą jej portret na frontonie kamienicy, w której mieszkała i również posłuchają jej.
Dla uczczenia pamięci Haliny Poświatowskiej zaplanowano wiele wydarzeń, a pośród nich − dzisiejsze otwarte warsztaty poetyckie, które poprowadzi Grzegorz Jankowicz − krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz. Także odbędzie się spotkanie autorskie Marcina Zegadło i Justyny Bargielskiej z czytelnikami, którego tematem obrano literaturę częstochowską. Z myślą o miłośnikach Poświatowskiej i jej twórczości w programie obchodów zaproponowano także nocne zwiedzanie Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego, w którym poetka się uczyła. Ponadto dzień otwarty zaplanował także Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej i muzeum poetki w Szkole Podstawowej nr 8. Poezję Poświatowskiej poznają przechodnie w Alejach, dla których wyeksponowane będą w witrynach plansze z fragmentami jej wierszy. Akcję poetycką przeprowadzi również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – pasażerom podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej odtworzy poezję Poświatowskiej w interpretacji uczniów I LO im. J. Słowackiego.
Gala finałowa 36. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza będzie zwieńczeniem dzisiejszego programu. Konkurs ten, organizowany od 1974 r., znalazł od nowa w Częstochowie sprzymierzeńców: miasto, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie – dotychczasowego organizatora konkursu oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, koordynującego wydarzenia jubileuszowe. Powrócił ogłoszeniem w ubiegłym roku konkursu do ogólnopolskiego kalendarium konkursowego. Jego uczestnikami byli dotąd znani poeci i krytycy literaccy, m.in.: Tadeusz Śliwiak, Julian Kornhauser, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Urszula Kozioł, Julia Hartwig, Bohdan Zadura, Ernest Bryll, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Dariusz Sośnicki, Jacek Dehnel, Marta Podgórnik, Wojciech Bonowicz.
Jury tegorocznej edycji konkursu: Justyna Bargielska (poetka, pisarka, laureatka ogólnopolskich nagród literackich, nominowana do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Nike), Grzegorz Jankowicz (krytyk, filolog, eseista, tłumacz, juror konkursów poetyckich) oraz Marcin Zegadło (poeta, laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich, autor tomików wierszy) otrzymało do swojej oceny ok. 2 tysiące utworów. Obowiązywały dwie tradycyjne kategorie: „debiut” i „po debiucie”.
Po oficjalnej części gali konkursu poetyckiego z koncertem wystąpi Janusz Radek, który zaprezentuje zarówno utwory skomponowane do wierszy Haliny Poświatowskiej, jak i własne, autorskie.
Obchody 80. urodzin poetki potrwają do 11 października. Warto prześledzić z program, który publikujemy w cz. 2, i zwrócić uwagę na ważne daty: 8-10 maja, związane z urodzinami Haliny Poświatowskiej, oraz zorganizowane wydarzenia, wszystkie − łączące wiele dziedzin sztuki.
Od lutego powstaje film Michała Tkaczyńskiego o miejscach, w których przebywała poetka. Premiera tego dokumentu przewidziana jest na październik. Telewizja Polska TVP 1 już wyemitowała film o poetce „Haśka”.
Koordynatorem projektu „HAŚKA. Poświatowska in art” jest Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, a jego partnerami − I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Częstochowie, Biblioteka Publiczna w Częstochowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 8 w Częstochowie, Teatr im. Adama Mickiewicza.
Stefania Pruszyńska
Plakat: Organizatorzy
Biografia. Halina Poświatowska, z d. Myga (ur. 9.05. 1935 w Częstochowie – zm. 11.10.1967 w Warszawie). Poetka urodziła się w Częstochowie 9 maja 1935 r. Kształciła się w gimnazjum „Nauka i Praca”, a po jego zamknięciu w żeńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.
Z powodu choroby serca większość swojego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, gdzie też poznała swojego przyszłego męża Adolfa Ryszarda Poświatowskiego (także chorego na serce), którego poślubiła w Częstochowie 30 kwietnia 1954. Po dwóch latach małżeństwa, w wieku 21 lat, została wdową. W 1958 r. Poświatowska przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych. Została tam 3 lata i studiowała w Smith College w Northampton. Po powrocie do Polski podjęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Z Krakowem związane są ostatnie lata jej życia, pracowała wówczas na uniwersytecie. W 1967 stan jej zdrowia był na tyle niepokojący, że podjęto decyzję o kolejnej operacji serca. W ósmym dniu po przeprowadzonym w Warszawie zabiegu zmarła – miała zaledwie 32 lata.
Grób Haliny Poświatowskiej i jej męża Adolfa znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Dom rodzinny poetki przy ulicy Jasnogórskiej 23, dzięki zgodzie jej rodziny, został odrestaurowany i przeznaczony na Dom Poezji, który ma pełnić rolę muzealnej ekspozycji po samej Poświatowskiej (pamiątki ze zbiorów rodzinnych), a także być miejscem spotkań pisarzy, poetów oraz wszystkich tych, którym nie jest obojętna literatura i sztuka.
W 2007 roku w III Alei Najświętszej Maryi Panny stanęła ławeczka z Haliną Poświatowską, do której w 2008 roku dołączył ukochany kot.
OSP. Źródło: Wikipedia