![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/1.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/2.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/3.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/4.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/5.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/6.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
![](http://impresjee.pl/wp-content/uploads/2017/05/7.-Carl-Weyer-z-1905.-Jubileusz-135-lecia-poznańskiego-MPK-fot.-Stefania-Pruszyńska.jpg)
Historia komunikacji miejskiej w Poznaniu sięga 1880 roku. Wówczas na ulicach miasta pojawił się pierwszy tramwaj konny, a w 1888 roku – już tramwaj elektryczny. Jubileusz 135-lecia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uczciło wielką paradą starych i nowych tramwajów i autobusów z centrum Poznania aż do zajezdni na Franowie, gdzie przygotowano festyn dla poznaniaków. Paradę z orkiestrą MPK otwierał tramwaj konny prowadzony przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i prezesa MPK Wojciecha Tulibackiego. A na festynie pośród pokazowych pojazdów olśniewał swoją urodą tramwaj Carl Weyer z 1905 roku.
Ten zabytkowy pojazd został specjalnie odrestaurowany na jubileusz komunikacji miejskiej. To wagon doczepny, który wymaga pociągu silnikowego. Poznański przewoźnik, nie mając takiego pojazdu, znalazł sprzymierzeńca w komunikacji krakowskiej. Niebieski tramwaj z Krakowa przewieziono na lawecie do Grodu Przemysława, aby mógł ciągnąć ten luksusowy wagon, przypominający salonkę.
Kochamy staruszków – zabytki w różnych dziedzinach! Są często objawieniem niezwykłej kultury myślenia ich twórców w odległych czasach, która stanowi po dziś dzień kanon. Są też wodzirejami wyobraźni, kreując wizję dawnych zwyczajów i postrzegania ich odbiorców czy użytkowników. A jak młodzieńczo się prezentują, jak są olśniewający, gdy się o nich pamięta i o nie dba! Pokonują młokosów swoją klasą, wdziękiem, estetyką, w której stroju z walorami artystycznego rzemiosła z górnych półek tej dziedziny – są niepokonani. Otacza te zabytki klimat zaciekawienia współczesnych – nie tylko młodych pokoleń. Stare pojazdy komunikacji miejskiej, w tym prezentowany wagon tramwajowy marki Carl Weyer, z uwagi na ich wartość historyczną, zaangażowały przedsiębiorstwa komunikacyjne i ich sprzymierzeńców w tworzenie muzeów (np. w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Warszawie…).
Dowód sympatii dla autorów, wykonawców i restauratorów tych starych pojazdów, docenienia ich i zainteresowania stanowił choćby fakt, że festynowa publiczność uznawała niemal za punkt honoru pobyć w nich, a pojeździe z szyldem: Carl Weyer nawet obowiązkowo uwiecznić swoją w nim obecność na fotografiach.
Atrakcję tę doceniły także obecne na festynie 21 czerwca br. wystrojone poznańskie bamberki z towarzyszącym im i również specjalnie ubranym w strój bambra poznańskiego – przedstawicielem Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Sami również będąc postaciami korcącymi do pytań, wzbudzającymi ciekawość wielu.
Carl Weyer wręcz fascynował dzieci, młodzież. – Jak dla króla! – wykrzyknął zachwycony i zdumiony chłopiec, który od niedawna zaczął się interesować zabytkowymi pojazdami. Jego aparat fotograficzny nie miał chwili spokoju – przecież rejestracja tylu interesujących niezwykłych elementów pojazdu wymaga niezwyczajnej skrupulatności badacza…
Jeden z pracowników MPK doinformował mnie, że wiele takich wagonów, wycofanych z komunikacji w mieście, odsprzedawano w przeszłości w prywatne ręce. Nowi właściciele adaptowali je na domki-altanki.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.