Łagów znajduje się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, a jego najstarsza część – na przesmyku między Jeziorem Trześniowskim i Jeziorem Łagowskim – akwenami Pojezierza Łagowskiego.
Łagów (Łagów Lubuski) to nieduża wieś o charakterze miejskim, turystyczno-wypoczynkowa, mająca walory uzdrowiska (fitoklimat wytwarza tutaj natura z dominujacymi w niej sosnowymi lasami), siedziba gminy Łagów w województwie lubuskim (w latach 1975 – 1998 administracyjnie Łagów należał do województwa zielonogórskiego), w powiecie świebodzińskim.
Bujny starodrzew. W samym Łagowie zadziwiają okazy drzew: dęby szypułkowe i bezszypułkowe czy buki, zachwycające bujnym listowiem, olbrzymimi pniami i konarami. Wiele z nich jest opatrzonych tabliczkami informacyjnymi. W parku rośnie buk czerwonolistny, będący znanym pomnikiem przyrody.
Zabytki. Pierwsze wzmianki o Łagowie pochodzą z 1251 roku. Wówczas miał on charakter przysiółka. Obecnie w Łagowie znajdują się obiekty z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa: zespół urbanistyczno-krajobrazowy, zamek joannitów, którego początki sięgają XIV wieku, kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (z XIX wieku, przebudowany w 1876 roku) oraz inne zabytki, m.in. bramy obronne: Brama Marchijska, zwana też Niemiecką lub Berlińską (z XVI-XVIII wieku), oraz Brama Polska, zwana też Poznańską (z XV wieku, przebudowana w XVI wieku), kilka zachowanych domów z XVIII wieku.
Znani Łagowianie. W Łagowie urodził się Gerhard Domagk (1895-1964), znany niemiecki biochemik, pionier medycyny, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny z 1939 roku – za odkrycie antybakteryjnych działań sulfonamidów.
Tutaj również urodził się Leon Stanisław Pinecki (1892-1949), znany polski sportowiec, zapaśnik, pochowany w 1949 roku na łagowskim cmentarzu. Upamiętnia go w Łagowie jedna z ulic nazwana jego imieniem.
Amfiteatr w Łagowie. Zbudowano go w 1969 roku w parku krajobrazowym, niedaleko zamku joannitów (górującym nad Jeziorem Trześniowskim).
Sztuka na obradach i tworzona. Ostatniego dnia maja tego roku obradowano na ten temat na Łagowskim Forum Sztuk Wszelakich, planowane są tutaj także m.in. warsztaty rzeźbiarskie, plenery malarskie.
Cykliczne wydarzenia. Od 1969 roku w Łagowie obecne jest Lubuskie Lato Filmowe i organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Abyśmy byli jedno”. Twórcą tego festiwalu jest ks. Norbert Nowak, któremu w podzięce za tę inicjatywę Brać Górnicza ufundowała kamień pamiątkowy, który położono na trawniku w pobliżu łagowskiego amfiteatru.
Znane są, szczególnie w regionie, Dni Łagowa – z Biegami Ulicznymi Łagowskiego Lata. W pierwszy weekend lipca z inicjatywy klubu 96MC odbywa się tutaj Rock Blues i Motocykle – zlot motocyklowy, cieszący się dużą popularnością wśród dwukołowych szalonych jeźdźców.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Fotoreportaż z 4 czerwca 2016 r.
Inf. historyczne na podst. Wikipedii
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.