Minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek wojewody wielkopolskiego przyznał wybitnemu wirtuozowi skrzypiec Mikloszowi Deki Czurei Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”. Odznaczenie to muzykowi wręczyła wicewojewoda wielkopolska Marlena Maląg podczas uroczystości z koncertem laureata w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
W wydarzeniu uczestniczyli: pełnomocnik wojewody wielkopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Maria Krupecka, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Grzegorz Wojtasz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Łukasz Krysztofiak, pułkownik Andrzej Gibadło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, prof. Baha Kalinowska Sufinowicz − pełnomocnik ds. równego traktowania z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr Marta Mazurek − pełnomocnik Prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom, prof. Anita Adamczyk z UAM w Poznaniu, burmistrz Obornik Tomasz Szrama, przedstawiciele organizacji mniejszości ukraińskiej, niemieckiej oraz zaprzyjaźnieni z Mikloszem Deki Czureją i jego bliscy.
Miklosz Deki Czureja po uroczystej ceremonii, zorganizowanej 7 kwietnia 2017 r., wystąpił z recitalem. Laureatowi akompaniował na keyboardzie jego syn Marek Czureja.
Miklosz Deki Czureja, znany jako Król Czardasza, jest wybitnym romskim wirtuozem skrzypiec. Jego repertuar stanowi folklor romski wzorowany na tradycjach szkoły węgierskiej. Swoją drogę skrzypka solisty na międzynarodowe sceny zainicjował w latach 70. występami z Cygańskim Zespołem Pieśni i Tańca „Roma”, który wówczas znalazł swojego mecenasa w Estradzie Poznańskiej. Koncertował w wielu krajach świata i na kilku kontynentach, a także z takimi muzykami, jak np.: Sandor Lakatos, Michał Urbaniak czy Grażyna Brodzińska.
Nagrał 12 płyt (zarówno z własnym zespołem muzyczno-tanecznym „Tatra Roma”, jak i z wieloma muzykami romskimi działającymi na całym świecie. Zajmuje się również aranżacją utworów muzycznych oraz komponowaniem pieśni i utworów instrumentalnych, w tym np. ma w swoim dorobku realizacje na potrzeby musicalu (np. „Chata za wsią”) i filmu. Wystąpił w roli skrzypka w produkcjach fabularnych, m.in. w serialach telewizyjnych „Dom” (2000 r.) i „Glina” (2007 r.), a także w filmie „Wiosenne wody”. Ponadto zagrał gościnnie w serialu „Na dobre i na złe” (2009 r.), w którym wcielił się w postać Miklosza – syna Roma, pacjenta szpitala w Leśnej Górze.
Jest bohaterem własnej książki biograficznej „Potępienie Miklosza, czyli tajemnice Króla Czardasza” w opracowaniu Zdzisława Grabowskiego. Współpracuje z Fundacją „Bahtałe Roma”.
Zdobył cenione przez siebie: I nagrodę Grand Prix na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Kultury Romów w Ciechocinku (trzykrotnie na festiwalu tym zdobył „Złotą Tężnię” – Grand Prix dla solisty) oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Romskiej w Monachium w 1986 roku. Jest również laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2016 r.), wcześniejszego Złotego Krzyża Zasługi (2015 r.).
W ostatnich latach koncertował przede wszystkim w Polsce, najczęściej w Wielkopolsce, chociaż również − poza regionem.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Rada Miasta Poznania nadała honorowe tytuły i przyznała nagrody: naukową, artystyczną i sportową 2016 roku
Złoty Krzyż Zasługi dla Miklosza Deki Czurei. Fotoreportaż z uroczystości i biesiady 15 lipca 2015
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.