Przypadającą w styczniu 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego przypomniano ekspozycją „My się śmierci nie ustraszym…” − w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu. Wystawiono tutaj związane z tym wydarzeniem takie obiekty z muzealnej kolekcji, jak: broń, dokumenty, fotografie, biżuteria patriotyczna, grafiki oraz przedmioty pamiątkowe. Wystawa została otwarta 20 stycznia i będzie czynna do 7 kwietnia.
To tradycja Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego − organizowanie specjalnych wystaw poświęconych ważnym datom z dziejów Polski. Na obecnej, będącej wyrazem uczczenia tego wyjątkowego w skali Polski powstania, można poznać przebieg wydarzeń, idąc po śladach historii, które zawierają liczne eksponaty…
Dzieła Artura Grottgera z cyklu Polonia z 1863 r. to nie prezentowane w stałej ekspozycji obrazy oraz obszerny zespół grafik pochodzących z gazet i czasopism niemieckich. W prasie niemieckiej, francuskiej, a także brytyjskiej drukowano artykuły poświęcone sytuacji w Polsce, które były ilustrowane sztychami najlepszych współczesnych grafików. Pokazywały sceny potyczek, powstańcze obozy, wsie grabione przez wojska rosyjskie.
Biżuteria patriotyczna − grupa obiektów będąca niezwykłym dowodem wyrażenia postawy obywatelskiej wobec zaborcy: krzyżyki, medaliki i pierścionki z czasów manifestacji warszawskich 1861 r. i „żałoby narodowej” czy komplet złoconej i czarno emaliowanej biżuterii z napisem: BOŻE ZBAW POLSKĘ, a także broszka i kolczyki z trójpolowym herbem Polski, które zostały wykonane znacznie później, ale nawiązują do herbu z pieczęci Rządu Narodowego z 1863 r. Takie pieczęcie widnieją na dokumentach władz powstańczych pochodzących ze spuścizny po generale Edmundzie Taczanowskim. Przy nich pokazano także wizerunki generała i jego pięknej żony Anieli z Baranowskich oraz kilka listów pisanych przez niego z powstańczych obozów.
Najnowszy dar dla muzeum − rzadkość. Wystawa jest doskonałą okazją do wyeksponowania najnowszego daru dla muzeum. Jest nim rzadki już dzisiaj obiekt − sznur drewnianych, czarnych korali − biżuterii żałobnej, jaką założyły Polki we wszystkich trzech zaborach w 1861r., kiedy to po zabiciu przez wojsko rosyjskie pięciu manifestantów w Warszawie, dnia 21 lutego, ogłoszono „żałobę narodową”. Były to co prawda wyroby tanie i bardzo powszechne, ale do naszych czasów dotrwało ich niewiele. Ten sznur czarnych korali jest tym bardziej cenny, że znamy osobę, która go nosiła. Był on bowiem własnością Władysławy Swornowskiej z domu Śmigielskiej, babki ofiarodawczyni − Barbary Gawrych z Poznania. Na zachowanej fotografii widzimy nie tylko ich właścicielkę, ale bardzo charakterystyczne, przypominające pętlę wiązanie, pokazujące sposób noszenia żałobnych korali na szyi.
Broń powstańców. Z licznego zbioru broni, która była wtedy używana, na wystawie pokazano: kosy bojowe, karabiny kapiszonowe z bagnetami oraz pistolety.
Zbiór fotografii przedstawia uczestników powstania, znanych dowódców oddziałów, powstańców bezimiennych, a także polityków z tamtej epoki.
W epilogu − gazety z 1864 r. Epilog wystawy stanowią dwa egzemplarze „Dziennika Poznańskiego” z 1864 r. informującego o przebiegu procesu berlińskiego, podczas którego osądzono uczestników powstania pochodzących z zaboru pruskiego oraz pamiątki po uwięzionych i zesłanych powstańcach.
Promocja okolicznościowej monety. Podczas trwania wystawy odbędzie się promocja monety wybitej z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez Narodowy Bank Polski.
Stefania Pruszyńska
Na fot.: tableau powstańców
________________________________________
Wystawa „My się śmierci nie ustraszym…” (od 20 stycznia do 7 kwietnia 2013), Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu. Kuratorem wystawy jest Alina Sokołowska.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.