Okładka książki Włodzimierza Filipka „Dziennikarz w świecie klerków”, fot. S.P.
To pozateatralne spotkanie w Teatrze Ósmego Dnia, któremu nadano bardzo prostą nazwę „Włodek” , łączyło promocję książki „Dziennikarz w świecie klerków” Włodzimierza Filipka ze wspomnieniem filmowym.
Przypomniano Włodzimierza Filipka, zmarłego nagle w 2005 r. Człowieka niezwykłego: pełnego swobody buńczucznego naturalistę, nieskrępowanego w manifestowaniu swoich poglądów indywidualistę, mającego sprzymierzeńców i przyjaciół wśród ludzi nauki, dziennikarstwa, sztuki − tych ze wspólnych dróg skomplikowanej historii. To oni zresztą sprawili, że „Dziennikarz w świecie klerków” trafi na półki czytelników o niebanalnych zainteresowaniach.
Włodzimierz Filipek, dziennikarz, opozycjonista, wykładowca i twórca telewizyjny pozostawił po sobie spore materiały, nad którymi pochylił się Jerzy Fićko:
„Były różne jego pomysły na doktoraty, lecz wydaniu książki zawsze coś stawało na przeszkodzie. Molestowałem go, by to zrobił. Kiedyś powiedziałem mu: Obiecuję, że Tobie napiszę recenzję. Jerzy, mam nadzieję − odpowiedział wtedy Włodek. Ta myśl − geneza książki pojawiła się zaraz po zawiadomieniu mnie, że zmarł” − opowiadał na spotkaniu.
Wśród wielu snutych wspomnień o Włodku przewijał się jego obraz jako człowieka z wiecznie zapalonym papierosem, odpalającego jednego papierosa od drugiego, ciągle dyskutującego, dociekającego. Zadawał pytania, które są ważne. Stwierdzał, że „polska mądrość musi być źródłem jakiejś w ogóle mądrości”…
Któryś z uczestników tego wieczoru stwierdził, że ta książka jest taka jak Włodek.
„Był najbardziej »prawdziwym« człowiekiem, jakiego poznałam. Nie udawał kogoś, kim nie jest. Żył tak, jak dyktowało mu Serce” − napisała zaś w pośmiertnym wspomnieniu Paulina Suszka.
A sam Jerzy Fićko dziękował ofiarodawcom, dzięki którym można było urzeczywistnić zamiar oddania tego wydawnictwa do druku. Przepraszał, jeśli pominięto czyjeś nazwisko na długiej liście.
Już podtytuł książki Włodzimierza Filipka: Rozmowy − szkice − reportaże sygnalizuje wielość treści w różnorodności form. Znajdziemy w niej zarówno szczegóły barwnej i zarazem chwilami dramatycznej biografii autora, jak i rozmowy z Jerzym Andrzejewskim, Adamem Bieniem, Karolem Modzelewskim, Jackiem Kuroniem, Markiem Edelmanem, Jaffem Schatzem oraz niezwykle interesujące reportaże, szkice, jak choćby: „Bieniek z placu Stalina”, „Jestem już czysty”, „Zdobyczni koledzy”…
− Teksty te wymagały sporo pracy nad zapiskami czy też mozołu ich odszukania − mówił Jerzy Fićko. − Próbowałem najpierw je znaleźć w komputerze − wyjaśniał.
Ciekawym doświadczaniem obecności Włodzimierza Filipka była projekcja filmu. Jego głos, spokojny, z naturalnym, refleksyjnym tonem, twarz wyciszona, ożywiona w kontakcie z ludźmi, wywód o miłości, przyjaźni i o ciele i duszy („dominujące jest ciało” − wyraźnie podkreślał) zawsze mogą być inspiracją czy prowokować do wielu przemyśleń o naturze człowieka, jego kondycji poznawczej i woli życia pełnią. Nie dziwiło więc skupienie i zamyślenie uczestników tego spotkania. Ta podróż w różne wątki życiorysu, odnotowane w pamięci jako wspólne z Włodkiem, była także hołdem dla niego − szczerego, podziwianego arystokraty niepokory.
Stefania Pruszyńska
* Spotkanie w Teatrze Ósmego Dnia odbyło się w poniedziałek, 26 lutego 2007 r.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.