Agencja Badań Medycznych wesprze badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Decyzję w tej sprawie – jak podała w poniedziałek ABM – podjęło szefostwo Agencji w porozumieniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. Wybrano do współpracy trzy krajowe ośrodki.
Decyzja dotyczy rozpoczęcia własnego „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”, które realizowane będzie w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.
Agencja Badań Medycznych w ramach realizacji projektu wybrała do współpracy trzy polskie ośrodki – Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Działania prowadzone będą również we współpracy z partnerami zagranicznymi między innymi Narodowym Instytutem Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.
Dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, wyjaśnia:
Podejmujemy wyzwanie wobec zagrożenia epidemiologicznego naszych obywateli, poszukując skutecznej drogi w walce z CoV-2.
Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków, które jest realizowane przez rząd na najwyższym poziomie, musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby.
Nie ukrywa, że liczy, iż dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz czołowymi grupami badawczymi na świecie uda się przekazać wkład w tak ważne i potrzebne rozwiązania.
ABM podała, że obecnie toczą się rozmowy dotyczące kształtu i możliwości współpracy między innymi z amerykańskim National Institutes of Health (NIH) i dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie dr. Anthonym S. Fauci. ABM zapewnia, że prowadzi także zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi Uniwersytetami w Europie, a otwarcie na współpracę zadeklarowała również Ambasada Chin oraz badacze z Niemiec i Kanady.
Jedną z koncepcji przygotowanych w ramach projektu jest propozycja realizowana przez Narodowy Instytutu Onkologii i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, który we współpracy z innymi naukowcami planuje zastosować nowatorską technologię łączącą wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Lider projektu prof. Jan Walewski, dyrektor NIO-PIB, cytowany w materiałach prasowych, podkreśla:
W naszym projekcie chcemy wykorzystać nanoprzeciwciało, które umieszczone zostanie na główce bakteriofaga. To nanoprzeciwciało będzie w stanie rozpoznać wirus SARS-CoV-2 i uniemożliwi mu wniknięcie do komórek ludzkich. Bakteriofagi są wykorzystywane w terapii od dziesięcioleci i są bezpieczne dla człowieka. Natomiast nanoprzeciwciała są od niedawna testowane jako potencjalne leki. Dotychczas nikt jeszcze nie wykorzystał połączenia bakteriofag-nanoprzeciwciało do walki z wirusami ludzkimi. Jesteśmy pionierami.
Polscy naukowcy poszukają również skutecznych terapii wśród znanych leków poprzez intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Celem badania jest zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Za realizację konceptu odpowiedzialni są naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Prace prowadzone są we współpracy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, który miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS (w 2002/2003 r.).
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej poprowadzi natomiast prace nad zastosowaniem chlorochininy (lek antymalaryczny) u chorych z potwierdzoną infekcją COVID-19 na wczesnym etapie choroby z łagodnymi objawami, aby zapobiec ciężkim powikłaniom płucnym.
Prezes ABM dr Radosław Sierpiński zaznacza:
Jestem przekonany, że wybrane przez nas koncepty to innowacyjne i ważne projekty o dużym potencjale naukowym, mogące przyczynić się do opracowania szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa. Wierzę, że wspólne działania podjęte przez Agencję Badań Medycznych i wybitnych badaczy przyniosą oczekiwane przez wszystkich efekty.
Kwotą inicjacyjną przeznaczoną na projekt jest 5 mln zł. „Jeśli zajdzie taka potrzeba, środki te będą dynamicznie zwiększane”– zadeklarował prezes ABM.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ krap/
Źródło:
Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl
Ilustracja: własna Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl www.impresjee.pl – Stefania Pruszyńska
EPIDEMIA KORONAWIRUSA. Informacje, aktualizacje
Bezpłatna infolinia: 800 190 590
-
- EPIDEMIA SARS-Cov-2 W POLSCE. REGULACJE PRAWNE − WPROWADZONE 24 KWIETNIA OBOSTRZONE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA.
-
- Koronawirus – informacje i porady.
-
- Dla Pacjenta SERWIS MZ i NFZ − z wirtualnym asystentem.
-
- POMÓŻ ZATRZYMAĆ KORONAWIRUSA − oficjalna kampania WHO i resortów zdrowia państw członkowskich z całego świata z 5 zasadami koniecznych postaw w walce z koronawirusem.
-
- Mapa zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce (adres linku do mapy na stronie MZ, na bieżąco aktualizowanej).
- Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy − informacja MSWiA. Czytaj tutaj ⇓
Epidemia w Polsce. Nowe obostrzone zasady bezpieczeństwa obowiązujące do 11 kwietnia 2020