Na scenie walki 11 kandydatów o fotel prezydencki pozostali dwaj rywale: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Stoczą oni dwutygodniową walkę kampanijną o nasze głosy, by 24 maja doczekać werdyktu na kartach w urnach wyborczych. Według sondażu Ipsos niedzielnego głosowania 10 maja, przewaga Andrzeja Dudy nad Bronisławem Komorowskim wynosiła 2,6 proc. W oficjalnych wynikach ogłoszonych przez Państwową Komisję Wyborczą sięgnęła ledwie 0,99 proc. Obaj zdobyli ponad 5 mln głosów. Zwycięzcą i Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej zostanie zdobywca prawie 7,5 mln głosów wymaganych dla uzyskania większości.
Już z wyników niedzielnych wyborów 10 maja 2015, ogłoszonych podczas konferencji prasowej 11 maja 2015 przez Państwową Komisję Wyborczą, reprezentowaną przez przewodniczącego Wojciecha Hermelińskiego i zastępców: Wiesława Kozielewicza i Sylwestera Marciniaka, zestawionych z wynikami sondażu Ipsops (podaję te w nawiasie) – widać mapę wielkiego poparcia, bo niemal takiej samej liczby Polaków, dla dwóch głównych ugrupowań, z którymi kojarzeni są kandydaci przechodzący do drugiej tury.
A oto rezultaty pierwszej tury wyborów prezydenckich po głosowaniu 10 maja 2015 r. (oficjalne dane podaję jako pierwsze, a sondażu Ipsos – w nawiasie):
34,76 proc. – Andrzej Duda (34,8 proc.)
33,77 proc. – Bronisław Komorowski (32,2 proc.)
20,80 proc. – Paweł Kukiz (20,3 proc.)
3,26 proc. – Janusz Korwin-Mikke (4,4 proc.)
2,38 proc. – Magdalena Ogórek (2,4 proc.)
1,60 proc. – Adam Jarubas (1,6 proc.)
1,42 proc. – Janusz Palikot (1,5 proc.)
0,83 proc. – Grzegorz Braun (1,1 proc.)
0,52 proc. – Marian Kowalski (0,8 proc.)
0,46 proc. – Jacek Wilk (0,6 proc.)
0,20 proc. – Paweł Tanajno (0,3 proc.)
Frekwencja: 48,6 proc. (49,4 proc.)
Zaskakujący dla wielu 20-procentowy wynik Pawła Kukiza wskazuje, że drgnęła nowa struna polityczna Polaków odcinających się od dotychczas decydujących graczy w ugrupowaniach PiS i PO. Hasła JOW-owskie w kampanii tego kandydata – zasygnalizowały sporą liczbę zwolenników nowej polityki i innych oczekiwań, niż zdolne były w ocenie tych wyborców unieść PO i PiS. Z kolei lewica SLD doznała rozczarowania bardzo małym poparciem ich kandydatki Magdaleny Ogórek. A sama kandydatka oceniła ten wynik jako wyraz tradycyjnego w Polsce i nie tylko w Polsce podejścia do kobiety w polityce – to miejsce dla mężczyzn. Choć ten wynik jednak również oznacza słabe poparcie uczestniczących w wyborach dla programu lewicy bądź postaci tego ugrupowania.
Frekwencja wyborcza zbliżająca się do poziomu 50 proc. uprawnionych – niepokoi i pozostawia pod znakiem zapytania preferencje osób, które nie uczestniczyły w wyborach. Może ten elektorat nieobecny przy urnach 10 maja – obudzi się 24 maja i przystąpi do głosowania.
Im większe uczestnictwo w wyborach, tym wyrazistsza legitymacja obywateli dla kandydata do sprawowania roli prezydenta – oby takie pojmowanie wywalczonej demokracji i świadomość uprawnionych dopisywała wreszcie swoje istotne treści do wagi tego wydarzenia i by każdy chciał korzystać z przysługującego mu prawa wpływu na to, co się dzieje w Polsce i wyrażał swoim głosem, komu pragnie powierzyć tak ważny urząd.
Wybory to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne – przekonywał przewodniczący PKW, podając dla zobrazowania jego skali dane liczbowe:
Głosowanie odbywało się aż w 27 817 obwodach.
Do głosowania było uprawnionych: 30 688 570 osób.
Wydano 14 993 468 kart do głosowania.
W tym – dla 5956 osób głosujących przez pełnomocnika. Liczba głosów nieważnych: 1488. Liczba głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania: 128 086. Wysłano 42 814 pakietów wyborczych. Liczba kopert zwrotnych otrzymanych: 35 053.
Liczba oddanych głosów: 15 023 886.
Liczba głosów oddanych i ważnych: 14 898 934 (99,17 proc).
Liczba głosów nieważnych: 124 952 (0,83 proc.).
Liczba głosów potrzebna, wymagana do wyboru na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie art. 127 ust. 4 Konstytucji RP i art. 292 par. 1 Kodeksu wyborczego z 5 stycznia 2011 r.) wynosi: 7 449 468. W I turze obaj kandydaci zdobyli po ok. 5 mln głosów. Do wygranej potrzeba każdemu z nich jeszcze dodatkowych 2,5 mln głosów, jeśli dotychczasowy elektorat pozostanie lojalny wobec swego kandydata. I jeśli każdy uczestniczący w głosowaniu 10 maja będzie głosował 24 maja w wyborach prezydenckich drugiej tury.
Stefania Pruszyńska
Zainteresowanych przebiegiem konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej 11 maja 2015, spokojnym jej odbiorem, możliwością wielokrotnego jej odtwarzania i analizy, a dotąd nie zorientowanych, informuję, że jest ona dostępna w Internecie, w witrynie PKW http://prezydent2015.pkw.gov.pl/322_transmisja.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.