Fundacja „Bahtałe Roma” ma dla Państwa wyjątkową, letnią propozycję na niedzielne popołudnie – festiwal cygańskiej muzyki i tańca pod nazwą „XIII Światowe Spotkania z Kulturą Romską”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w parku Wilsona w Poznaniu w godz. od 12.00 do 18.00.
W świat kultury romskiej, muzyki i tańców cygańskich wprowadzą widzów i słuchaczy znane i uznane zespoły cygańskie, takie jak: „Miro Iło”, „Perła i Bracia”, Liza oraz Anton Conka ze swoim zespołem. Festiwal będzie wyjątkową okazją, by posłuchać m.in. cymbałów węgierskich – unikatowego instrumentu o wyjątkowym brzmieniu i fakturze, na którym zagra wirtuoz – Anton Conka ze Słowacji. Wystąpi ponadto Giselle Czureja − młoda adeptka sztuki wokalnej.
Z kolei rozmiłowanych w tańcu i zainteresowanych poznaniem i nauczeniem się podstawowych kroków tańców romskich zachęcamy do udziału w miniwarsztatach tanecznych, które poprowadzi podczas festiwalu Hanka Krajnik.
Zapraszamy serdecznie na tegoroczny festiwal wszystkich miłośników kultury, a szczególnie − kultury romskiej.
Wstęp jest wolny!
A oto biogramy artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznych XIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską w Poznaniu
Liza − gwiazda muzyki cygańskiej, niezwykle utalentowana i wszechstronnie uzdolniona. Artystka ta śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim oraz hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę.
Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga. Ojciec Lizy występował w moskiewskim Teatrze Romen. Z zespołem tym Liza debiutowała na scenie u boku swej utalentowanej siostry Rossity − tancerki i choreografki oraz brata Nicolasa. Już jako mała dziewczynka zagrała w rosyjskim filmie „Cyganka Aza”. Jej wrodzony talent muzyczny od lat dziecięcych artystki był pielęgnowany przez jej artystyczną rodzinę.
Liza świetnie odnajduje się w folklorze romskim, aczkolwiek nie ogranicza się tylko do tego rodzaju muzyki. Popis swoich umiejętności dała, nagrywając tytułową piosenkę z Kasią Nosowską do filmu Bogusława Lindy „Jasne błękitne okna” w 2006 roku. Liza uwielbia jazz i chętnie śpiewa również utwory jazzowe. Taki właśnie charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie MP3.
W 2014 roku w Teatrze „Syrena” premierę miał spektakl z udziałem Lizy pt. „Romanse rosyjskie i cygańskie”. W 2016 roku odbyła się premiera drugiej solowej płyty Lizy pt. „Cygańskie Serce”. W tym samym roku Liza wystąpiła wraz z Sylwią Nowicką na „Wielkiej Gali Tenorów” w Ciechocinku pod dyrekcją Dariusza Stachury.
W 2018 r. Liza nagrała piosenkę w duecie z Ivanem Komarenko pt. „Twoje jutro”. Obecnie pracuje nad pierwszą płytą w języku polskim. W niedzielę zaśpiewa dla nas swoje największe przeboje.
Anton Conka – genialny wirtuoz cymbałów węgierskich, multiinstrumentalista grający również na klarnecie, akordeonie i fortepianie. Urodził się w Czechach w rodzinie utalentowanych muzycznie. Koncertuje w Polsce i w wielu krajach na świecie, a najczęściej w Belgii, Słowacji i Czechach.
Jego wirtuozeria w grze na cymbałach i wiele innych atutów jego talentu, radość muzykowania, umiejętności współgry z innymi muzykami, a do tego skromność – to niewątpliwe cechy osobowości sceny muzycznej. Specjalizuje się w folklorze Romów węgierskich i klasyce. W swoim dorobku artystycznym ma już kilka płyt CD nagranych wspólnie z innymi znakomitymi muzykami.
Perła i Bracia − zespół jest prawdziwą perłą w koronie romskiej muzyki wokalno-instrumentalnej polskich Romów. Formacja powstała w 1997 roku. Perła to imię wokalistki, liderki zespołu. Jak wskazuje imię – Perła jest ozdobą zespołu. Jest też jedną z najbardziej znaczących postaci muzyki romskiej w Polsce. Muzyka jest jej życiową pasją, już od dziecka śpiewała i tańczyła. Większości pieśni, które obecnie wykonuje, nauczyła się w swoim rodzinnym domu.
Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce. Nadzoruje program, którego celem jest tworzenie i prowadzenie świetlic integracyjnych dla dzieci w województwach mazowieckim i łódzkim. Zajmuje się działaniami, które mają wyrównać braki edukacyjne u dzieci romskich. Czyni wiele, aby włączyć Romów w życie społeczności lokalnej. Od ok. 20 lat organizuje z ramienia MSWiA Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów Romskich Uzdolnionych Artystycznie.
Braćmi nazywa Perła muzyków grających w swoim zespole. Razem podróżują i koncertują po świecie. Zespół występuje zawsze na żywo. Przywiązuje dużą wagę do tradycji romskiej. „Perła i Bracia” podziwiani są zwłaszcza za piękne wykonania tradycyjnych pieśni romskich. Dzięki zespołowi możemy wsłuchać się w autentyczne dźwięki romskiej muzyki wokalno-instrumentalnej. Występy zespołu podziwiają ludzie na całym świecie. W 2000 roku we współpracy z Radiem Łódź zespół nagrał płytę z najstarszymi utworami romskimi. Występowali na wielu festiwalach muzyki etnicznej, w tym – na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów „Romane Dyvesa” w Gorzowie Wielkopolskim czy Festiwalu Muzyki Romów w Ciechocinku.
Fot. plakat, informacje: Organizator cyklicznych, a tegorocznych już XIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską − Fundacja „Bahtałe Roma”
Oprac.: Redakcja Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl − patrona medialnego XIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską