Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński upomniał się o film „Anatomia upadku” Anity Gargas dotyczący tragedii smoleńskiej – apelem Zarządu Głównego, skierowanym do prezesa TVP Juliusza Brauna, o wyemitowanie tego obrazu, przypominając o takim obowiązku telewizji publicznej: wszechstronnego informowania o najważniejszych wydarzeniach w Polsce.
Zarówno producent filmu: Niezależne Wydawnictwo Polskie, jak i jego autorzy deklarują bezpłatne udostępnienie swojego dzieła reportażowego, będącego w istocie realizacją o charakterze dziennikarstwa śledczego.
„Anatomię upadku” kolportowała niedawno „Gazeta Polska”. Obecnie film jest udostępniony w Internecie w całości (link podaje np. wykop.pl), lecz tylko władający komputerami i mający dostęp do Sieci mogą poznać tę najnowszą realizację Anity Gargas, ubiegłorocznej laureatki Nagrody Wolności Słowa SDP. Stworzyła ona poprzednio film „10.04.10”, pominięty w telewizjach, mimo zainteresowania, które wzbudził. Odbył on jednak wędrówkę po Polsce i był udostępniany na pokazach w miejscach przyjaznych niezależnej twórczości.
Co można zobaczyć w tym trwającym ponad godzinę obrazie? Przede wszystkim to, co w tej kwestii mogą poświadczyć ludzie, począwszy od kierowcy autobusu Mikołaja Szewczenki, który opowiada, co widział, a mianowicie, że samolot leciał normalnie – koła miał na dole, a nie jak podaje np. MAK – że był odwrócony. Można poznać: opinie prof. Marka Żylicza i innych profesorów, w tym o specjalnym spotkaniu aż 100 naukowców i np. własną opinię prof. Kazimierza Nowaczyka z USA, wypowiedzi Lucyny Gęgor, siostry ofiary tej tragedii. Nie brakuje w nim: wątków o śledztwie, sposobie potraktowania woli strony rosyjskiej przez polską, wypowiedzi Donalda Tuska i innych polityków, opinii o komisjach działających w tej sprawie, relacji o podjętych wątkach śledztwa, symulacjach naukowych wypadku, dociekaniach, analizach.
Wniosek do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie o dowód z filmu. Pełnomocnik rodzin smoleńskich, które się do niego zwróciły o działania na rzecz prawdy o Smoleńsku, mec. Stefan Hambura we wniosku do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie” podał: „Na podstawie art. 167 k.p.k. w związku z art. 169 k.p.k. wnoszę o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z filmu „Anatomia upadku” −scenariusz i reżyseria Anita Gargas − na okoliczność ustalenia przyczyn katastrofy w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r.”. Uznał on, że film ten to ważny dowód.
Dzisiaj, 25 stycznia, dla zagranicznych dziennikarzy − premiera angielskojęzycznej wersji filmu „Anatomia upadku” w siedzibie PAP. Początek seansu zaplanowano o 11.00. Swoje uczestnictwo w tym pokazie zapowiedzieli: Anita Gargas – autorka filmu, Dominik Tarczyński − reżyser filmów dokumentalnych, Antoni Macierewicz −szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, Tomasz Sakiewicz − redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Katarzyna Gójska-Hejke − redaktor naczelna „Nowego Państwa”, o czym informuje, podobnie jak o wniosku do prokuratury mec. Stefana Hambury i piśmie − apelu SDP niezależna.pl.
Cierpienia rodzin ofiar trwają. Rodziny ofiar dotąd cierpią, nie tylko z powodu tej tragedii, lecz i wielu okoliczności związanych z pogrzebami swych bliskich, w tym tzw. dochówkami, gdy są im po głównym pochówku przekazywane pozostałe znalezione szczątki ciał. Także te cierpienia pomnażają pomyłki przy identyfikacji ciał. Ten wątek po części także obrazuje film Anity Gargas.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.