


Czy w czasach doskonalenia jakości może zdumiewać ta wielość propozycji, nowości, tak starannie przygotowanych z myślą o urodzie pań i panów, ich samopoczuciu i potrzebach? Dyktatorzy łowią wiele pań do swych sieci. Zadziwiające są te targi. Megasalon wyspecjalizowanych gabinetów dla uśmiechu w zwierciadle.
Wystawcy krzątają się, aby przyciągnąć uwagę swoją ekspozycją oferowanych kosmetyków udostępnieniem ich bezpośrednio zainteresowanym, np. kładzionymi na paznokcie kolorowymi żelowymi akrylami, które są nie naklejane, lecz po nałożeniu mikstury o ostrym zapachu lub przemieszanym z mdłym − po prostu rosną, wysychając. Do tego kolorowe ozdoby, brokaty − kwiaty lub inne wzorki ręcznie i misternie nanoszone na świeżo powstałą płytkę paznokciową.
Do wyboru mnóstwo dekoracyjnych dodatków, w wielu barwach, kształtach, reszta to już fantazja i umiejętności pań manikiurzystek. Ten rodzaj zdobienia rąk cieszy się ogromną popularnością − zwłaszcza dziewczyn i pań lubiących ekstrawaganckimi akcentami podkreślać swoją niezwyczajność.
Elektryczny masażysta. Na fotelu z elektrycznym masażystą siadają kolejno zaproszone osoby, aby się poddać głaskaniu kręgosłupa – z lekkim uciskiem, żeby masaż spełniał swoje prozdrowotne działanie. Przyjemne doznania sama sprawdziłam, stwierdziwszy, że taki fotel przydałby się do pracy przy komputerze − ale niestety nie jest na kieszeń przeciętnego wykrzywionego przed monitorem twórcy, wynalazcy czy poszukiwacza. Mimo − jak zapewnia przedstawiciel firmy − promocyjnych cen (podczas targów zaledwie… 2 tysiące zł za egzemplarz „masażysty”, poza targami − 3 tysiące zł) i dogodnych warunków dostawy do klienta. Wyposażyli już w takie fotele sanatoria sami dyrektorzy tych placówek, przekonani o terapeutycznej ich skuteczności. Jest tych placówek sporo − twierdzi przedstawiciel targowy firmy, wręczając mi materiały z ich listą. Wierzę, ale nie zacytuję, gdzie się znajdują, gdyż pośród masy zgromadzonych folderów właśnie ten gdzieś się zawieruszył. Wystarczy wiedzieć, iż takowe wyposażenie może być dla kuracjuszy w wybranej placówce − warto zapytać, wiedzieć.
Karnawałowe tortury dla urody. Przy innym stoisku na kozetce leży kobieta, a nad nią „pracuje” kosmetyczka… Maseczki na twarz, barwienie rzęs na stałe, przedłużanie rzęs, depilacja. Niby stare znane zabiegi, ale już kosmetyki nowych generacji, nowe linie, sposoby. Te tortury dla piękna wymagają jednak nieco czasu i jednak też portfela, który nie jest uczulony na renomowane firmy.
Sztuczki i maestria. Sporo prezentacji strzyżenia włosów, podnoszenia walorów urody za pomocą fryzury, stylizacji. Sztuczek mnóstwo − wszystko na żywych modelkach. Sprzętów pomocnych w tych staraniach niemała oferta − od maszynek do prostowania włosów na ciepło, po suszarki i lokówki. Nowe kształty, więcej dodatkowych funkcji, dbałość o bezpieczeństwo użytkowania − standardy europejskie… Jednak wiele zależy od wiedzy, umiejętności, talentu. „Trzeba wydobyć to piękno z kobiety, pokreślić je umiejętnie i nauczyć jego posiadaczkę dbać o nie” − mówi jedna z pań od czarów nad urodą kobiet.
Strzykawką z jadem, kofeiną. Taka najnowsza terapia przeciwzmarszczkowa − tutaj byłam zaskoczona. Wykonuje się ją także − oczywiście w pozatargowych warunkach, na przykład wstrzykując pod skórę jad kiełbasiany. Zabiegu dokonuje dobrze przygotowany pracownik, lekarz. Wielu jednak jest sceptycznie nastawionych do tej metody, bowiem jednak jest z nią związane ryzyko np. unieruchomienia jakiejś partii skóry. Tę krytyczną opinię lansują przedstawiciele firm, które oferują kosmetyki zamiast podskórnej interwencji iniekcyjnej.
Kosmetyków przeciwzmarszczkowych całe mnóstwo, ale czy wiele i tych, które bardzo radykalnie działają i są alternatywną metodą dla budzącej obawy wielu chętnych do skorzystania z „terapii” jadem kiełbasianym. Dotarłam do jednego stoiska z kosmetykami na bazie 10 proc. Argireline − substancją, której skuteczność oceniono w USA, jak mówią przedstawicielki dystrybutora, na miarę rewolucji.
Na ratunek mężczyźnie. Problem męski: łysienie pojawił się w zapowiedzi targowych wykładów jako temat wystąpienia dr. Kurta Wolffa z firmy Alcina Cosmetic Polska: „Jak kofeina przeciwdziała wypadaniu włosów u mężczyzn − najnowsze osiągnięcia medycyny w walce z łysieniem”. Warto wiedzieć, że i takowe są tropy nauki i uwaga skierowana na tę dolegliwą dla niektórych panów przypadłość.
Z liczydeł wynika… Statystyki targowe: w tym roku Forum LOOK 2006 odbyło się na pow. 2600 mkw., z ofertą wystąpiło prawie 160 firm (o 15 proc. więcej niż w roku ubiegłym), nowości zgłosiło 35 wystawców.
Podczas tych targów odbyły się Otwarte Mistrzostwa Fryzjerstwa Polskiego, zorganizowane przez Ogólnopolską Komisję Fryzjersko-Kosmetyczną Związku Rzemiosła Polskiego oraz Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą. Także odbył się Konkurs ”Kreator” 2006 − w formie show, którego idea: „Kreowanie wizerunku kobiety” przyciągnęła sporą rzeszę zaciekawionych. Zorganizowane tutaj pokazy − to kolejna propozycja dla szukających ciekawych postaci szkoleniowców o światowej sławie i zawodowych modelek. Nie poskąpiono też publiczności wrażeń z innej półki atrakcji: gry światła i muzyki.
Tekst i fot.: Stefania Golenia Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska, oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.), redaktorka-korektorka książek literackich, animatorka kulturalna.
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, satyry, grotesek, aforyzmów oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą (m.in. w stylu bliskim realizmowi magicznemu).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 36-letnim doświadczeniem zawodowym w pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej. PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE ⇒ ⇒ książka poetycka „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009), „Peregrynacje kulturalne. Eseje * Krytyka - recenzje wywiady”, 1. tom (WO ZLP, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2024) ⇒⇒ ⇒ W książkach innych autorów ⇒⇒ ⇒ ANTOLOGIACH poetyckich i tematycznych - antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (2017-2024) Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) i charytatywnych ⇒⇒ ⇒ CZASOPISMACH: we własnej w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), czasopismach ogólnopolskich i regionalnych, cyklicznych wydawnictwach (miesięcznikach, kwartalnikach, rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych (np.: „Welcome to Poznań”, Magazyn Muzyczny BRZMIENIA, „Merkuriusz Polska” „Wielkopolski Widnokrąg”, „Protokół Kulturalny”). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP, w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy (2015), na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM (2017), Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2019 i 2023), Jeżyckim Centrum Kultury w Starej Prochowni (poezja i wystawa prac graficznych (2024); poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
Organizacje. Członkini m.in.: Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w tym Zarządu Głównego (2005-2018), Związku Zawodowego Dziennikarzy (od 2001),Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Klubu Aforystów przy WO ZLP, Klubu Literackiego DĄBRÓWKA oraz innych artystycznych pozastrukturalnych.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.