Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2010” zorganizowały w ramach projektu prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy m.in.: Collegium Civitas, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Instytut Spraw Publicznych, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich i Związek Miast Polskich, a jego zakończenie uwieńczono spotkaniem w Warszawie, podczas którego uhonorowano laureatów.
W kategorii miast na prawach powiatu do finału zakwalifikowano pięć projektów, w tym dwa z Poznania. Zwycięzcami Konkursu zostali ex aequo Poznań i Warszawa. Nagrodzony został projekt „Posłuchaj mnie – dziecko dotknięte przemocą pod specjalną ochroną”, a także projekt warszawski Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT. Wyróżnienie otrzymał także poznański projekt Program przeciwdziałania procederowi żebractwa na terenie miasta Poznania w latach 2008-2010.
Podczas podsumowania Konkursu Jakub Wygnański, szef Stowarzyszenia KLON/JAWOR przedstawił rezultaty prowadzonego od lat obserwatorium współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi „Przyjazny samorząd”. Wskaźniki wynikające z tego monitoringu potwierdzają rezultaty Konkursu – w przyjętej przez obserwatorium skali ocen Poznań jest wśród liderów.
Zwyciężył projekt: „Program przeciwdziałania procederowi żebractwa na terenie miasta Poznania na lata 2008-2010”, który opracował i wdrożył interdyscyplinarny Zespół Projektowy stanowiony przez przedstawicieli instytucji publicznych i pozarządowych, które w swojej działalności stykają się z problemem żebractwa. Autorzy projektu postawili na takie cele, jak: ograniczenie liczby osób żebrzących poprzez zwiększenie świadomości społeczności lokalnej na temat konsekwencji tego typu zachowań i zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach uzyskania wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych oraz istniejących form zatrudnienia i poprawy funkcjonowania społecznego.
Z kolei wyróżniony zwycięskim laurem projekt Urzędu Miasta Poznania „Posłuchaj mnie – dziecko dotknięte przemocą pod specjalną ochroną” przyjął jako zadanie: wzmocnienie systemu ochrony dziecka dotkniętego przemocą seksualną w Poznaniu oraz w miastach partnerskich projektu − Assen w Holandii i Wilnie na Litwie. W projekcie podano wypracowaną procedurę współpracy pomiędzy instytucjami-organizacjami zaangażowanymi w prawne i psychologiczne etapy pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie oraz stworzono i przetestowano szkolenie adresowane do nauczycieli przedszkola. W szkoleniu tym skupiono się na rozpoznaniu i pierwszej interwencji w przypadku podejrzenia przemocy seksualnej wobec dziecka. Opracowano także wzorcową metodologię przesłuchiwania dziecka wykorzystywanego seksualnie.
Laury przypadły także projektom zrealizowanym wspólnie przez administrację samorządową i organizacje pozarządowe w Poznaniu, Warszawie, Jarocinie, Gniewie, Śremie, Lesznowoli, Bielinach oraz powiatach tczewskim i kluczborskim.
Gala nagrodzonych w Warszawie odbyła się 20 października. Uczestniczył w niej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Wypada zauważyć niebagatelne znaczenie społeczne tych projektów i konkursu. Dostrzeżono bowiem problemy wymagające pilnych i zorganizowanych form realizacji, w tym dotyczące pomocy tym najbardziej bezbronnym pośród nas − dzieciom, które szczególnie zwróciły moją uwagę. Pozostaje jedynie pytanie, na ile okażą się one w pragmatyce pomocne i skuteczne w przeciwdziałaniu dramatycznym sytuacjom, obarczającym dziecko przeżyciami, za które odpowiada świat dorosłych. Na ile konsekwentnie projekty te będą realizowane i jakie dobro wniosą w życie skrzywdzonych dzieci.
Stefania Pruszyńska
Źródła inf., m.in.: Anna Szpytko Rzecznik Prasowy Prezydenta i Urzędu Miasta Poznania oraz NGO
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.