W poniedziałek, 16 kwietnia 2007 r., w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Romów wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba spotkał się z przedstawicielami Romów.
W tym uroczystym spotkaniu (8 kwietnia przypadał Międzynarodowy Dzień Romów) wzięli udział przedstawiciele Romów, w tym: Fundacji „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie”, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Romów w Polsce, Stowarzyszenia Romów DROM i powołanej w marcu br. w Poznaniu Światowej Izby Lordów Romskich – organizacji zainicjowanej przez Fundację „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie” oraz grupy Romów: Bergitka Roma, Polska Roma, Lovari oraz Sinti, powstałej dzięki porozumieniu zawartemu podczas IV Światowych Spotkań z Kulturą Romską w Zielonej Górze.
Przybyli także na to spotkanie m.in: Roman Łukawski z Wydziału Spraw Obywatelskich, poseł Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Arkady Fiedler, Zygmunt Jeżewski z Rejonowego Urzędu Pracy, Ewa Przybysz z Agencji Nieruchomości Rolnych. Omówiono aktualia, potrzeby i plany społeczności romskiej i jej organizacji.
Wojewoda Tadeusz Dziuba złożył życzenia Romom i m.in. stwierdził także, że: „Brakuje w Wielkopolsce, a właściwie w Poznaniu, dobrego ośrodka kultury romskiej. Powinno to być miejsce, które podnosi koloryt, służy poznaniu obyczaju i kultury romskiej i sprawia, że możliwa staje się integracja regionalna środowisk romskich”. Zapowiedział też, „że choć teraz niewiele może, jednak w przyszłym roku – w ramach programu rządowego – możliwe będzie wystartowanie z wybranymi projektami”.
Poseł Arkady Fiedler zaapelował o konieczne wzajemne poznanie się społeczności, bowiem stwierdził, że tylko dzięki spotkaniom można się porozumieć i nawiązać potrzebne kontakty, współpracę. Sam stwierdził w swojej poselskiej działalności, że wiele spraw zostaje niezałatwionych właśnie z tego choćby powodu, że ludzie się nie znają, nie przekazują informacji o swoich problemach. W ten sposób np. mniejszości są mało znane i niejednokrotnie z tego powodu niepotrzebnie tkwią w trudnej sytuacji.
Z kolei przedstawiciele Romów, sygnalizując szczegółowe problemy, stwierdzili, że także m.in. np. potrzebne są kursy dokształcające dla młodych Romów nie mających wykształcenia, którzy przyjeżdżają z zagranicy. Potrzebują oni douczenia w zawodzie. W wymianie poglądów na ten temat stwierdzono, że problem ten może rozwiązać fundusz na rzecz społeczności romskiej (wnioski można składać do 15 maja).
Natomiast przedstawicielka Agencji Nieruchomości Rolnych wskazała, że od 2004 r. istnieje szansa przekazania wyposażenia na rzecz fundacji, które mogą przejąć nieruchomości. Cel takiego przejęcia musi być określony jako charytatywny. Agencja Mienia Wojskowego i Własności Rolnej, a także agencja zajmująca się mieszkaniami socjalnymi dotychczas nie rozpatrzyły żadnego wniosku. „Fundacja »Bahtałe Roma« otrzymała trzy propozycje i zdecydowała się przejąć ośrodek pałacowo-parkowy w Grabowie Królewskim (k. Wrześni)” – oznajmiła Ewa Przybysz. Oczywiście, ten ośrodek wymaga poważnego remontu, aby stał się funkcjonalny i by można go było zaadaptować na potrzeby placówki służącej społeczności romskiej.
Wojewoda przekazał dyplomy romskim dzieciom: Sarze Czurei, utalentowanej cymbalistce, członkini zespołu „Tatra Roma”, uczennicy III klasy Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Poznaniu, oraz Delfinowi Zefirynowi Łakatoszowi i Amadei Noemi Łakatosz – laureatom ogólnopolskich konkursów: muzycznego i plastycznego. Nagrodą zaś dla odnoszącej sukcesy i rozwijającej swój muzyczny talent Sary Czurei są cymbały, za które zapłaci miasto.
To spotkanie symbolizowało w osobie Wojewody Wielkopolskiego zarówno zainteresowanie władz państwowych społecznością romską, jak i dobrą wolę wielu innych gremiów otwartych na współpracę z romskimi organizacjami czy na pomoc dla społeczności Romów.
Stefania Golenia Pruszyńska
(Publikacja archiwalna z 19 kwietnia 2007 w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl).
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.