
W ramach kontynuowanej akcji: Zostań w Domu z Ninateką, ta biblioteka multimedialna codziennie o godz. 20.00 na swojej stronie głównej udostępnia widzom pokazy wybranych przez redakcję fabuł, dokumentów i spektakli. Ponadto, od wtorku 24 marca, w serwisie zostanie wyemitowany serial „Polskie 100 lat”, a także, z myślą o najmłodszych lubiana przez dzieci i młodzież „Akademia Pana Kleksa”oraz 50 polskich animacji!
A oto szczegółowy program na cały tydzień. Dokument „Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy obrazujący muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości zobaczymy w poniedziałek, 23 marca.
Na wtorek, 24 marca, Ninateka przygotowała „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego ze zdjęciami Artura Reinharta. To historia podróży, która się nie odbyła oraz opowieść o tym, jak siła marzeń pozwala zamienić piwnicę w najbardziej romantyczne miasto na Ziemi.
Pod znakiem teatru – „Iluzje” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Spektakl na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa jest opowieścią o małżeńskich układankach. Do obejrzenia w środę, 25 marca.
Premierowy pokaz dokumentu Pawła Ziemilskiego „In touch”, mało znany szerokiej publiczności Ninateka zapowiada w czwartek, 26 marca. Obraz ten będzie dostępny online w Ninatece tylko przez 2 tygodnie.
„Jak radzić sobie w czasach, gdy bezpośrednie kontakty z bliskimi są bardzo ograniczone? Jak komunikacja prowadzona wyłącznie przez Internet zmienia tematy rozmów i wzajemne postrzeganie? Czy daje namiastkę obecności drugiego człowieka, czy tylko podsyca tęsknoty? Próby odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w piątkowy wieczór, 27 marca – w „Opowieściach z Hollywoodu” Kazimierza Kutza z brawurową kreacją Janusza Gajosa, która przeszła do historii Teatru Telewizji.
W sobotę 28 marca − filmowa adaptacja powieści „Szpital przemienienia” Stanisława Lema w reżyserii Edwarda Żebrowskiego.
Na zakończenie tygodnia w niedzielę 29 marca Ninateka proponuje spektakl „Trzy siostry” Aleksandra Bardiniego z 1974 roku, który został zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji. Role tytułowe zagrały debiutujące wówczas studentki PWST w Warszawie: Krystyna Janda (Masza), Joanna Szczepkowska (Irina), Ewa Ziętek (Olga).
Warto zwrócić uwagę na ten dokument. 24 marca Ninateka udostępni 10 odcinków serialu dokumentalnego „Polskie 100 lat”, ukazującego najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z 42 odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów historycznych. Historii opowiadanej głosem Tomasza Marzeckiego towarzyszą bogate archiwalia zebrane z różnych krajów – zdjęcia i materiały audiowizualne. Fotografie zostały przekształcone w obrazy 3D. Do serialu zaangażowano wybitnych specjalistów historyków, którzy zadbali o jakość merytoryczną przekazu. FINA jest koproducentem serialu.
Dla milusińskich. Najmłodsi widzowie od środy 25 marca będą mogli obejrzeć trzy części przygód Pana Kleksa: „Akademię Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Pan Kleks w kosmosie” oraz 50 animowanych bajek z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego z okresu od lat 40. do 80. XX wieku, takich twórców, jak: Teresa Badzian, Krzysztof Kiwerski i Jerzy Kotowski.
OSP/red. GAI
Inf. źródłowa: komunikat prasowy Ninateki
Ilustracja: Ninateka, oprac. ilustr. Red. GAI
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska, oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.), redaktorka-korektorka książek literackich, animatorka kulturalna.
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, satyry, grotesek, aforyzmów oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą (m.in. w stylu bliskim realizmowi magicznemu).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 36-letnim doświadczeniem zawodowym w pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej. PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE ⇒ ⇒ książka poetycka „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009), „Peregrynacje kulturalne. Eseje * Krytyka - recenzje wywiady”, 1. tom (WO ZLP, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2024) ⇒⇒ ⇒ W książkach innych autorów ⇒⇒ ⇒ ANTOLOGIACH poetyckich i tematycznych - antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (2017-2024) Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) i charytatywnych ⇒⇒ ⇒ CZASOPISMACH: we własnej w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), czasopismach ogólnopolskich i regionalnych, cyklicznych wydawnictwach (miesięcznikach, kwartalnikach, rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych (np.: „Welcome to Poznań”, Magazyn Muzyczny BRZMIENIA, „Merkuriusz Polska” „Wielkopolski Widnokrąg”, „Protokół Kulturalny”). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP, w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy (2015), na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM (2017), Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2019 i 2023), Jeżyckim Centrum Kultury w Starej Prochowni (poezja i wystawa prac graficznych (2024); poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
Organizacje. Członkini m.in.: Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w tym Zarządu Głównego (2005-2018), Związku Zawodowego Dziennikarzy (od 2001),Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Klubu Aforystów przy WO ZLP, Klubu Literackiego DĄBRÓWKA oraz innych artystycznych pozastrukturalnych.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.