



Iść za muzyką i słowem poezji, znaczy dla każdego co innego. Dla tropicieli z wyostrzonym głodem poznawczym to zawsze szansa na odkrycie treści dotąd nie poznanych i lądów muzycznych nie zamieszkałych jeszcze w pamięci i nie oswojonych indywidualną percepcją. Gdy do słowa poetyckiego i muzyki dołączają wizje utrwalone w obrazach, nie sposób nie przystanąć na dłużej. Sygnalizowany hasłem „Muzyka, poezja, obrazy” wieczór z Jolantą Ciecharowską i jej przyjaciółmi z niwy muzycznej stworzył po raz kolejny okazję do poznania jej dotychczasowej twórczości i uzdolnień wokalnych w klimacie wielu melodyk i brzmień instrumentalnych.
Już kilka wcześniejszych spotkań z Jolantą Ciecharowską, począwszy od zorganizowanego jesienią 2009 r., później w lutym 2010 r., odsłoniło jej realizacje, zainteresowania, zamiłowania i poszukiwania artystyczne.
Jolanta Ciecharowska często mówi, że zawsze liczy na publiczność otwartą na nieschematyczną kreację i wrażliwą na wypowiedź artystyczną w każdej z trzech dziedzin, w których tworzy, lokując swoją wyobraźnię. A oprócz uprawiania twórczości poetyckiej, gustuje ona w wykonawstwie piosenki poetyckiej, maluje obrazy i grafiki. Jej domeną muzyczną jest piosenka autorska, poetycka. Komponuje i śpiewa nie tylko własne teksty, lecz wielu innych poetów – zarówno współczesnych, jak i z dawnych lat. Ponadto wykonuje znane piosenki autorskie i nadaje własne interpretacje – wokale utworom z repertuaru ulubionych muzyków, wyróżniając pośród nich ulubionych: Krzysztofa Komedę i Jarosława Abramowa-Newerlego.
Podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach w innych miejscach – Jolanta Ciecharowska, śpiewając w Cafe Misji utwory poetyckie z własnymi kompozycjami, prezentowała swój debiutancki tomik poetycki „Obcym wstęp wzbroniony”, który również sama zilustrowała. Zawsze towarzyszy jej Romuald Andrzejewski – znakomity muzyk, kompozytor, aranżer jej kompozycji i innych poetów, grający na syntezatorze. W Cafe Misji wystąpili także: Przemysław Wawrzyniak, znany z oryginalnej gry na fletach irlandzkich, szkockich dudach i kahonie, Joanna Wicenciak – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz Diarmuid Johnson z fletem irlandzkim.
Do kameralnej przestrzeni Cafe Misji przybyło grono zaprzyjaźnionych poetów, w tym Jerzy Grupiński i Zbigniew Kresowaty z żoną Hanną, i liczna publiczność z kręgów zainteresowanych zarówno artystyczną propozycją, jak i bliższym kontaktem ze środowiskiem twórczym. Resume tego spotkania wybrzmiało gorącymi brawami dla bohaterki wieczoru i jej współtowarzyszy muzycznej wyprawy na poetyckie łąki.
Stefania Pruszyńska
Na fot. 1: Michał Radomski, Jolanta Ciecharowska, Romuald Andrzejewski, Przemysław Wawrzyniak;
Na fot. 2: Zbigniew Kresowaty, Jolanta Ciecharowska, Jerzy Grupiński, Grażyna Kresowata;
Na fot. 3 stylizowanej (od lewej): Zbigniew Kresowaty, Jolanta Ciecharowska, Jerzy Grupiński, Stefania Pruszyńska;
Fot. 4: Przemysław Wawrzyniak, Jolanta Ciecharowska i Romuald Andrzejewski.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska, oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.), redaktorka-korektorka książek literackich, animatorka kulturalna.
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, satyry, grotesek, aforyzmów oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą (m.in. w stylu bliskim realizmowi magicznemu).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 36-letnim doświadczeniem zawodowym w pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej. PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE ⇒ ⇒ książka poetycka „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009), „Peregrynacje kulturalne. Eseje * Krytyka - recenzje wywiady”, 1. tom (WO ZLP, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2024) ⇒⇒ ⇒ W książkach innych autorów ⇒⇒ ⇒ ANTOLOGIACH poetyckich i tematycznych - antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (2017-2024) Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) i charytatywnych ⇒⇒ ⇒ CZASOPISMACH: we własnej w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), czasopismach ogólnopolskich i regionalnych, cyklicznych wydawnictwach (miesięcznikach, kwartalnikach, rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych (np.: „Welcome to Poznań”, Magazyn Muzyczny BRZMIENIA, „Merkuriusz Polska” „Wielkopolski Widnokrąg”, „Protokół Kulturalny”). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP, w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy (2015), na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM (2017), Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2019 i 2023), Jeżyckim Centrum Kultury w Starej Prochowni (poezja i wystawa prac graficznych (2024); poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
Organizacje. Członkini m.in.: Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w tym Zarządu Głównego (2005-2018), Związku Zawodowego Dziennikarzy (od 2001),Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Klubu Aforystów przy WO ZLP, Klubu Literackiego DĄBRÓWKA oraz innych artystycznych pozastrukturalnych.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.