
Kreator X1, Stefania Pruszyńska
Stefania Pruszyńska
Raport poufnego doradcy
Raportując na skróty w uśrednionym języku,
bez pardonu i rozgrzeszeń (to mieszane mowy
informatorów spod klosza, również kacyków…),
informuję Zarząd pokrótce o tym, co się święci.
Z obserwacji konkluzja niejedna wokół słowa.
Wykrzykników góra zbędna. Wolą nie zakręci.
Świadomość wzrosła. Skreślić odruch Pawłowa.
Mnemotechniką w sukurs. Z pałacem pamięci.
Przybywa schematów. Zalecam obserwować.
Sieć łowi wszystkich. Rośnie. Potęga to i basta!
El-tłumacze – oręż kosmopolitów i radowisko.
Lecz czego chce modna neopoliglotów kasta?
Złoto psują sidłacze – płoci zostawiają rżysko.
A co szkodzi młodzi? Wiry i sromoty. Chlastać!
Im w wirtuale – kulturę, interaktywne boisko!
Minimalizm do planu? Taktyka do bani! Dawna!
Innowacje: Tak! Anachronizm tkać na krosnach.
Podświadomości nie tykać! Krytyka tylko jawna.
Kogo rwie chwiejna liczba nadań statusu osła!?
Durna praktyka, ślepy zaułek! Tu tama! Prawna!
Ideowcom oleju dodać: łódź musi mieć wiosła.
Raportuję na skróty w uśrednionym języku.
Bez pardonu i rozgrzeszeń. To mieszane mowy
informatorów spod klosza, również kacyków.
Iście płodne trzęsawisko. Temat SPA. Odnowy.
(Z hipotez, tendencji i domyślnych szczytów).
Merytoryki aż nadto. A ta ad hoc? Z głowy!
Wszelkie prawa zastrzeżone
Mój komentarz
Kto zna różne pułapki, słusznie zakazane praktyki w dziedzinie przekazu (np. w świecie kina oddziaływanie na podświadomość reklamą ukrytą w klatkach filmu) albo inne manipulacje czy np. metody pomocne w zapamiętywaniu (mnemotechnika – począwszy od pałacu pamięci), znajduje w podanym lapidarnie „Raporcie poufnego doradcy” to i owo na ten i nie tylko ten temat. Lapidarność raportu wskazuje na głębokie rozumienie przekazów na skróty – między oczekującym sytuacyjnego resume Zarządem (symbolizującym wszelką decyzyjność) a wtajemniczonym i nadzwyczaj bystrym, rozeznanym w wielu dziedzinach obserwatorem-doradcą… Nie stroniącym wszak od slangów, totumfackości czy neologizmów. Unikającym jednakże nagminnie wsączanych do ucha nawet w strojących się na współczesną sztukę kabaretową mowach do ludu – te monologowe i nie do zdzierżenia parodie drażnią powonienie swymi atrybutami ścieków i śmietników, a rzęsiście oklaskiwane usiłują już sobie stawiać cokoły pod pomniki nowomowy…
W treściach odpowiedzi na tę część świata, która nie potrafi się obejść bez cynizmu i arogancji, indyferencji, indolencji, ignorancji, manipulacji i wszelkiego chamstwa – siła tonu sprzeciwu jest tak samo ważna jak forma. Sprzeciw, z wolna kumulujący swoje moce, zapewniają dodatkowo argumenty wyzwolone w świadomości odbiorców, zdolnych dostrzec nagle bardzo wyraźnie, iż natknęli się już wiele razy na sytuacje, które dopiero odwrócone (niejako samonaprawcze) wskazywałyby właściwe kierunki.
A na taki świat, który zabolał miarami i sposobami „inżynierii stosowanej” w imię władania ludźmi, ich wolą; świat sycący się pychą i zadufaniem, poczuciem wyższości z racji posiadania instrumentów-narzędzi sterowania losem innych, kpiący z wiary w ideały (bezbronnej?), niechętny temu, co niesie prawdę i światło, wiedzę i mądrość, wrażliwość, przenikliwość, wartości humanizmu (a jest przedziwnie aktywny, gdy nie może z nich stworzyć stosów złota)… RIPOSTĄ może być także np. SATYRIA czy SATYRION, jak nazwałam ten akurat rodzaj wypowiedzi uprawianych przeze mnie (poza oczywiście innymi gatunkami twórczości). Wypowiedzi raz ujętych w wersy, innym razem np. w prozę dialogową z posmakami kabaretu czy innych ingrediencji. „Raport poufnego doradcy” z cyklu Satyrie i satyriony, to wyrwany jak kolce o właściwościach leku paradoksalnego skrawek takiego świata…
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.