„Coraz bardziej przekonuję się, że istota ludzka w dziewięćdziesięciu procentach żyje umysłem, psychiką, myślą, a w dziesięciu procentach w bezpośrednim kontakcie z rzeczywistością. Istota ludzka może myśleć, fantazjować, stwarzać formy, które nie istnieją, przewidywać sytuacje nie przeżyte” – Valerio Albisetti, „Ból miłości”.
Optymizm wypływający z przekonania o zwyciężaniu wartości ducha i umysłu twórczego mają ich najwięksi rzecznicy – artyści, twórcy, kreatorzy duchowego rozkwitu. Pesymizm nie jest kreatywny, może być „obiektem” samoobserwacji, obserwacji, tematem polemik, stanem świadomości burzonej obrazem klęsk i niewiary w pewność wartości. O pewność wartości trzeba jednak zabiegać, walczyć, dla nich podejmować trud twórczy – tak mówi wielu w swoich dziełach, tak mówi historia cywilizacji – Stefania Pruszyńska
Móc i chcieć czynić i uczynić wiele dla rozkwitu ducha i harmonii tego rozkwitu, znaczy co innego, niż nie chcieć i nie móc czegokolwiek uczynić.
Jaką wagę może mieć optymizm w obecnej dobie, gdy tak silnie odczuwane są skutki informacji, treści i obrazów płynących do odbiorców na całym świecie z tak wielu dzisiaj źródeł, skupionych niemal wyłącznie na tym, co dramatyczne, co jest obliczem klęsk? Optymizm, nie fantasmagoryczna, marzycielska wizja świata, jest tym rodzajem odpowiedzi ludzkiej świadomości, którą wykazują siły obronne organizmu, gdy jest zaatakowany przez intruzów. Nie wynaleziono dotąd żadnego innego specyfiku na infekcję informacyjną czy emocjonalną.
Optymizm sprzyja kreowaniu tych wartości, które budują porządek aktywności rozwijającej cywilizację postępu w humanizmie i humanitaryzmie. To właśnie optymizm umacnia to, co najlepsze w człowieczeństwie, co jest twórcze, zdolne do pokonywania przeszkód, barier, niewiary i niemocy.
Stefania Pruszyńska
*Valerio Albisetti – z pochodzenia Szwajcar, znakomity twórca współczesnej psychoanalizy i psychoterapii personalistycznej, autor wielu książek, znajdujących uznanie u wielu. Prowadzi konferencje i seminaria w największych miastach Europy i USA. Ma także sukcesy w inicjatywach przedsiębiorczości.
Cytowana jako motto do tej publikacji myśl tego autora została przeze mnie zaczerpnięta z książki pn. „Ból miłości. Jak radzić sobie z problemami życia uczuciowego”.
Książka ta zawiera dwa główne rozdziały: I. Aspekty osobowości, II. Związek dwojga. Co ciekawe zapewne dla wielu – w podrozdziałach prezentuje problemy związane z: nieśmiałością, sympatią, odkładaniem, lapsusem, rozrywką, „upoważnieniem”, idealizacją, niepewnością, posiadaniem, zdradą, zazdrością, porzuceniem, zaufaniem, szczerością, wolnością.
Książkę tę wydało w 2002 r. kieleckie Wydawnictwo JEDNOŚĆ.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.