„Zaliczamy dialog do najważniejszych spraw, jakich dokonuje ludzka przedsiębiorczość i inteligencja (Ecclesiam suam, 81)” – tak ujęto przesłanie VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, w którym apelem: „Nie lękajmy się dialogu!” podkreślano na wiele sposobów ogromną jego rolę. Nawoływano również do pełniejszego wykorzystywania wszelkich narzędzi dialogu.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli kościołów religii monoteistycznych w Europie: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Uczestnikami byli także świeccy – znane osobistości, osoby reprezentujące gremia z kół rządowych, europejskich organizacji, w tym różnych formacji dziennikarskich.
Waga treści nawiązujących do godności człowieka. O godności ludzkiej w dialogu: „[…] chrześcijańska perspektywa miłości bliźniego, bądź przynajmniej zasada afirmacji i poszanowania godności ludzkiej, zmusza do szukania rozwiązań bezkonfliktowych, uznających prawo każdego człowieka do własnych poglądów, wartości, wierzeń. W ten sposób potrzeba dialogu może być rozumiana jako logicznie i bezpośrednio wynikająca z dzieła stworzenia i z wymogu szacunku godności ludzkiej”.
Pochylono się także nad motywami dialogu: „Dialog może być prowadzony wyłącznie z impulsu dobrej woli i w dobrej wierze. Wprowadzając dialog, wprowadzamy więc i dobrą wolę, i dobrą wiarę”.
Potrzebne nowe metody świadectwa prawdy. Zauważono pilną potrzebę zmian języka i formy przekazu treści wiary: „»Dobrą nowinę« również nieraz niesiono siłą. Podobnie jednak, jak z potęgi wojskowej nie wynika prawo do aneksji ziem sąsiednich, tak z wiary, że jest się świadkiem prawdy oraz siły moralnej, nie wynika prawo do narzucania swoich przekonań bliźnim. Żaden autorytet nie jest przywiązany do jakiejkolwiek rangi bądź tytułu. Właśnie w dialogu świadectwo zyskuje swój najbardziej wymowny wymiar. Zwłaszcza w obecnych czasach, w których z całą mocą ujawnia się ludzki indywidualizm, winniśmy wypracować nowe metody świadectwa, które pociągną naszych bliźnich swoim pięknem i autentycznością”.
Europa na nowej drodze. Wraz z zaistnieniem Unii Europejskiej i licznymi przemianami społecznymi na Starym Kontynencie, dawne formy dialogu zarchaizowały się: „Przez wieki Europa regulowała swe wewnętrzne napięcia metodami siłowymi. Cierpieli z tego powodu głównie najsłabsi, najubożsi i najbardziej bezbronni. Po największym z tych europejskich konfliktów powstała nowa wizja Europy opartej na fundamentach solidarności, pomocniczości, dialogu. Dziś jedynie wzmacnianie dialogu na różnych płaszczyznach wspólnego życia Europejczyków może podtrzymać tę nową europejską konstrukcję”.
Najgłębszą intencją, która ma potencjał rozszerzający zastaną tradycję, jest odwołująca się do wartości duchowych „[…] Europa nie była, nie jest i nie będzie konstrukcją wyłącznie polityczną i gospodarczą. Europa potrzebuje ducha”.
Szkoła dialogu na co dzień
Bezsprzecznie w życiu współczesnych Europejczyków potrzebna jest nowa jakość myślenia o dialogu i jego prowadzenia: „Dialog jest postawą. […] Winniśmy dziś stwarzać nowe metody formacji i wychowania, które stanowić będą prawdziwe szkoły dialogu. Tylko w ten sposób wzmocnimy przyszłe pokolenia w ich otwartości i szacunku dla drugiej osoby, dla innych społeczności”.
Stefania Pruszyńska
Wybrane cytaty pochodzą z materiałów VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, który odbywał się w Gnieźnie od 16 do 18 września 2005 r.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.