Europejska sieć GÉANT2 dostarcza zaawansowanej infrastruktury badawczej, niezbędnej do międzynarodowej współpracy naukowej. Po roku działalności zainstalowano 45 000 km sieci.
W tym tygodniu minął rok od uruchomienia największej infrastruktury służącej do badań naukowych – sieci GÉANT2, która łączy ponad 60 milionów naukowców i studentów w całej Europie. Sieć GÉANT2 jest w tej chwili dostępna w całej Europie i posiada bezpośrednie połączenia ze Stanami Zjednoczonymi, Ameryką Południową oraz Azją, współtworząc prawdziwie globalną społeczność naukową.
W Polsce partnerem sieci GÉANT2 jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które łączy sieć PIONIER – Polski Internet Optyczny z ogólnoeuropejską siecią badawczą. Umieszczony w Poznaniu węzeł sieci GÉANT2 umożliwia polskim naukowcom i studentom dostęp do rozproszonych zasobów umożliwiających zaawansowane badania nie tylko w Europie, ale praktycznie na całym świecie. Na dostępie do tej supernowoczesnej infrastruktury skorzystali najbardziej naukowcy z pracujący nad prognozami pogody i zmianami klimatycznymi, radioastronomowie, fizycy wysokich energii, informatycy zajmujący się obliczeniami rozproszonymi (zw. gridami) oraz pracownicy naukowi badający problematykę tzw. wzrostu zrównoważonego.
Sieć GÉANT2 została po raz pierwszy uruchomiona w czerwcu 2005 roku i jest współfinansowana przez Komisję Europejską i 30 narodowych sieci naukowo-badawczych. Cała sieć jest zarządzana przez DANTE − organizację w Cambridge, która zarządza również bezpośrednimi połączeniami z podobnymi sieciami na innych kontynentach: USA (Internet2 and ESnet), Azja (TEIN2), Chiny (ORIENT), Japonia (SINET), Ameryka Południowa (ALICE-RedCLARA) oraz w krajach śródziemnomorskich (EUMEDCONNECT). W chwili obecnej trwają prace nad połączeniem do sieci GÉANT2 krajów Europy Wschodniej.
Prace te również koordynuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektu: Porta Optica, finansowanego przez Unię Europejską. Co bardzo istotne, polska infrastruktura – sieć „Pionier” – Polski Internet Optyczny w niczym nie ustępuje parametrom sieci GÉANT2.
Obie infrastruktury pozwalają przesyłać dane z prędkością ok. 10 Gb/s – czyli prędkością, która umożliwia przesłanie ponad 1000 zdjęć w ciągu 1 sekundy! Sieć „Pionier“ na niektórych odcinkach umożliwia nawet przesyłanie danych z prędkością 2×10 Gb/s w technologii DWDM, czyli zwielokrotnienia falowego, które oznacza, że można przesyłać jeszcze wiecej informacji. Zatem zbudowana w ciągu ostatnich 5 lat ze środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji Sieć pozwoliła na nadrobienie dystansu, który dzielił polskie środowisko naukowe od środowiska naukowców państw Europy Zachodniej. Wydaje się, że ta infrastruktura jest jedną z najbardziej udanych polskich inwestycji.
Zbigniew Krzemiński
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.