Liryzm i uniesienie w głosie. Strzeliste, przestrzenne novum akustyczne dobywane z maestrią z organów. Finezyjny, kołujący melodycznie zaśpiew organków. Muzyczne czary wyśnione na instrumentach klawiszowych i, słowa afirmujące niebanalne treści – oto lapidarna wizytówka występu Józefa Skrzeka przed poznańską publicznością. Wybitny muzyk, kompozytor i solista koncertował w auli Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Józef Skrzek zaprosił do współbiesiady muzycznej Annę i Piotra Niewiedziałów, duet fortepianowy, który znakomitą, błyskotliwą prezentacją znanych utworów m.in. Gershwina, utrzymanych w pogodnym nastroju, otworzył występy gości specjalnych tego wieczoru.
Zaskakująca brzmieniem okazała się muzyczna oferta Krzysztofa Jarmużka, poznańskiego kompozytora, i Peruwiańczyka Hektora Brava Chury, eksperymentujących dźwiękami scalającymi nowoczesne wibracje i tony syntezatora z południowoamerykańską, egzotyczną, o indiańskim rodowodzie melodyką instrumentów dętych, m.in. fletnią Pana.
O Mateuszu Ziółko, w Poznaniu coraz bardziej hołubionym, szczególnie utalentowanym i wschodzącym soliście, kompozytorze interesujących utworów („Kalejdoskop”, „Raj”), kreator wielu zjawisk muzycznych i grup Franciszek Walicki w liście do K. Wodniczaka, współorganizatora koncertu, napisał: „Jeśli prawdą jest, że ma on zaledwie 18 lat, to mam pewne skojarzenia z tym, co onegdaj zdarzyło się w Gdańsku. Przyjechał wówczas 18-letni Czesław Wydrzycki…”. Tym razem Mateusz Ziółko, któremu po dobrym starcie wróży się karierę na miarę Czesława Niemena, w kameralnej oprawie wystąpił z akompaniującym mu do śpiewu i gry na fortepianie młodym skrzypkiem, absolwentem Akademii Muzycznej, Michałem Woźniakiem. W tej stylistyce aksamitny, głęboki głos Mateusza i oryginalność kompozycji jego utworów podkreślały skrzypcowe śpiewności i modulacje, przydając ich klimatowi barw romantycznej zadumy. „Nad przepaść życia wejdź i krzycz, głośno krzycz […] za krew i morze łez błagalnie dłonie wznieś, zabłyśnie światło w kryształkach lodu, ujrzysz kolory zachodu […]” – słowa wiersza „ Kalejdoskop” Marii Ziółko, matki Mateusza, przenikały przez dźwięki strun fortepianu przejmującą dynamiką.
Józef Skrzek pojawił się na estradzie z uśmiechem i w żartobliwym nastroju przytoczył kilka słów o tym, że jest ze Śląska… I zaczął ten nieprawdopodobny taniec palców po klawiaturze… „Z miłości jestem…” , „Z których krwi krew moja”, „Zmartwychwstałem” − śpiewał z patosem i przejmująco. W przestrzeń sali głos muzyka i organowe dźwięki płynęły splecione w harmonii brzmień niezwyczajnych, mistrzowsko wyważonych. Józef Skrzek miękkim śpiewem unosił liryzm i nostalgię, osobistą refleksję interpretacyjną, które odsłoniły ich źródło – wrażliwe na dramatyzm ludzkiej egzystencji wyobraźnię i emocje wybitnego muzyka. Niezwykłe organowe konstrukcje melodyczne, wykonawstwo i treść utworów sprawiały, że publiczność koncertowa bez reszty wsłuchana w stające się tu i teraz piękno, syciła się muzyką wielką, wzmagającą głód ciągłego, nieprzerwanego słuchania. Tak oddziałuje jedynie wielka sztuka, która nie przemija, wpisująca się w pejzaż twórczości wyjątkowej.
Organizatorzy tego wydarzenia: Agencja Muzyczna i Magazyn Muzyczny „Brzmienia” uhonorowali Józefa Skrzeka za dotychczasowe osiągnięcia, całokształt jego artystycznej działalności statuetką Złotego Klawisza, wyrzeźbioną przez Kazimierza Rafalika. Laur ten J. Skrzek wraz z bukietem kwiatów z sympatią i zawadiackim uśmiechem odebrał z rąk Krzysztofa Wodniczaka. Symbolizujące wdzięczność za kreację artystyczną kwiaty wręczył w imieniu Stefana Mikołajczaka, marszałka województwa wielkopolskiego, Stanisław Kamieński,
Puentą wieczornego koncertowania Józefa Skrzeka w dzień swoich imienin 19 marca (2005 r.) były gorące brawa poznańskich słuchaczy.
Stefania Golenia Pruszyńska
Zobacz wpis
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.