W ramach cyklu „Świat po dwóch stronach kamery” Miry Sikorskiej, która jest jego reżyser filmową, realizatorką i autorką, latem odbyły się w Poznaniu warsztaty filmowo-fotograficzne dla młodzieży romskiej pn. „Małe ojczyzny, Wielka Europa”. Uczestnicy tych warsztatów wzięli udział w lekcji historii o Poznaniu, która została pomyślana w formie edukacji na żywo w różnych obiektach, np. Muzeum Archeologicznym, a także – wędrówki pod Pręgierz czy w okolicach Starego Rynku, po Chwaliszewie, Śródce i Ostrowie Tumskim. Nauka historii Grodu Przemysła – jak nazywa się tradycyjnie Poznań i tak też liczni wrażliwi na początki rozwoju miasta i obecność w nim tego władcy – Przemysława II z okresu Piastów mówią po dziś dzień – odbyła się jako edukacyjna podróż z udziałem Bolesława Panczenko z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Jacka Lidwina, archeologa i konsultanta warsztatów.
Uczestnicy tych warsztatów, odbiegających od konwencji edukacji szkolnej, mieli okazję do sprawdzenia się w roli reporterów filmowych – na Starym Rynku, gdzie np. rodzeństwo Delfin Łakatosz z kamerą filmową i jego siostrą Noemi Łakatosz – z mikrofonem przeprowadzali sondę na tematy związane ze społecznością Romów. Pytali oni przechodniów, co myślą o Romach i stereotypach, które o nich wytworzyły się w świadomości wielu. Rodzeństwo to sięgało swoją dociekliwością kwestii związanych z zabytkami kultury materialnej, zachowanymi w Poznaniu, niejednokrotnie zaskakując pytaniami, np. o pałac Górków czy Pręgierz.
Z biesiady rodzinnej w Nieszawie, zorganizowanej przez Fundację „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie”, również nakręcono film – z tańcami, do których Romów i miejscową publiczność, przybyłych na tę huczną a piknikową gościnę, wabiła niezwykle żywiołowa wirtuozeria skrzypiec Miklosza Deki Czurei i akompaniament na keyboardzie syna Marka oraz występ córek: Sary i Sylwii – artystów zespołu „Tatra Roma”. Śmiałe kobiety, nie-Romki, mogły wówczas zatańczyć w strojach Romek. Stroje te specjalnie przywieziono i użyczano chętnym, aby spróbowały na wzór artystek romskich czy Romek – sztuki wirowania w kolorowych szatach i oszałamiania widzów falującymi falbankami, specyficzną godnością postawy podczas tańca – mimo że żywioły niepowstrzymanej radości płyną w tej muzyce, niemal wszechogarniającej, hipnotyzującej swoją przenikliwą mocą…
Zajęcia dla dzieci romskich pomyślano w formie praktycznej odsłony tajników fotografiki. Sekrety w tej dziedzinie ujawniał im Waldemar Stachowiak, ucząc je od podstaw, jak się posługiwać aparatem. Sam zresztą ocenił bardzo wysoko zdolności młodych, chwaląc ich pomysłowość i jakość obrazów zatrzymanych w obiektywie.
Reżyser filmowa Mira Sikorska była zachwycona zaangażowaniem dzieci, ich zdolnościami, ujawnieniem talentów, które okazywały się bliskie profesjonalnym zachowaniom filmowca czy fotografika, a także sprawiały liczne niespodzianki – niezwykle szybkim opanowywaniem wiedzy historycznej o Poznaniu. Znakomicie na dzieci wpływał jej entuzjazm, podobnie – sympatyczne nastawienia pozostałych współorganizatorów. Niezwykle ważna była jednak zachęta oraz zgoda rodziców dzieci romskich na udział swych pociech w tych zajęciach. Dzieci sygnalizowały swoją postawą zainteresowanie wieloma sprawami, nie było też obaw o ich bezpieczeństwo – organizatorzy dbali o nie, o ich dojazd, przyjazd i pilnie doglądali je podczas tych wypraw i zajęć. Niepokoje o zaczepki na ulicy okazały się nieuzasadnione, a takie brano pod uwagę jako możliwe, jednak wielu przypadkowych obserwatorów tych warsztatów przystawało raczej z wielkim zaciekawieniem, aby się zorientować, o czym kręcą film dzieci… i dlaczego właśnie dzieci.
Warsztaty zostały sfinansowane przez Urząd Miasta Poznania, Fundację Wspierania Twórczości Kultury i Sztuki „Ars Bonitas”, a organizacyjnie wsparła je Fundacja „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie”.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.