VIII MASTRiN – Harmonia 2011, to tytuł projektu artystycznego w którym angażuje się dwudziestu siedmiu twórców z Polski oraz z zagranicy, by uczcić Rok Czesława Miłosza 2011 oraz zaprezentować zagadnienia proekologiczne i walory krajobrazowe.
Aspekty harmonii odzwierciedla twórczość czczonego szczególnie w bieżącym roku poety – Czesława Miłosza, uhonorowanego Nagrodą Nobla, który w powieści ,,Dolina Issy” powiada: ,,Nikt nie żyje sam: rozmawia z tymi, co przeminęli, ich życie w niego się wciela, wstępuje po stopniach i zwiedza idąc ich śladem zakątki domu historii. Z ich nadziei i przegranej, ze znaków, jakie po nich zostały, choćby to była jedna litera w kamieniu, rodzi się spokój i powściągliwość w wypowiadaniu sądów o sobie. Dane jest wielkie szczęście tym, co umieją je zobaczyć. Nigdy i nigdzie nie czują się bezdomni, wspiera ich pamięć o wszystkich dążących jak oni do nieosiągalnego celu”.
VIII MASTRiN – Harmonia 2011 (12.08 -19.08.2011). W ósmą wystawę dzieł sztuki wraz z interdyscyplinarnymi programami literackimi oraz muzycznymi VIII MASTRiN – Harmonia 2011 artyści wpisali się zarówno swymi dziełami, jak i pracą. Przedsięwzięcie objęła patronatem Polska Akademia Nauk – Biblioteka Kórnicka, która udostępniła Pałac Działyńskich, ceniąc przyświecające temu wyjątkowemu wydarzeniu kulturalnemu szczytne intencje uczczenia pamięci wybitnego poety Czesława Miłosza przez twórców wielu dziedzin.
Wydarzenie, zapoczątkowane wernisażem 12 sierpnia br., jest dedykowane społeczeństwu i turystom odwiedzającym Poznań oraz młodzieży spędzającej wakacje w mieście. Goście wystawy mają do 19 sierpnia br., dnia finisażu ekspozycji, okazję zapoznać się ze sztuką: szesnastoma obrazami wykonanymi w różnych technikach, siedemnastoma fotografiami, w tym wielkoformatowymi, sześcioma grafikami i ilustracjami, czterema gobelinami, dwiema rzeźbami.
Podczas wernisażu wsłuchiwali się w recytacje fragmentów twórczości Czesława Miłosza i treści nowych pozycji wydawniczych stowarzyszonych poetów, dopełnionych koncertami wokalisty i lutnisty.
Marek Słomiak, poeta, podczas odwiedzin wystawy przez młodzież z Winogradzkiego Osiedlowego Domu Kultury „Pod Lipami” zorganizował konkurs literacki z nagrodami. Laureaci zostali obdarowani jego najnowszą książką, a dzieci – praktycznymi szkolnymi upominkami od Starosty – Jana Grabkowskiego i materiałami promocyjnymi Powiatu Poznańskiego.
Wymiar edukacyjny ekspozycji akcentuje również aspekty proekologiczne tkwiące w przekazach artystycznych, mających niezaprzeczalnie moc uwrażliwiania społeczeństwa na ginące piękno przyrodnicze krajobrazów i regionów.
Ekolog i podróżnik Marek Żak z Kanady, autor wielkoformatowych fotografii pejzaży, pokazuje walory uroczysk Północnoamerykańskiego Parku Narodowego w Ontario. Są to prace z kolekcji, zatytułowanej ,,20 000 mil kanadyjskiej podróży”.
Projekt Harmonia może służyć cyklicznej popularyzacji również mało skażonych cywilizacją zakątków świata, w tym – przestrzeni środowiska naturalnego człowieka. To pomysł Joanny Najderek – kuratorki projektu, która jednocześnie eksponuje fotografie swojego autorstwa. Ujęciami w kadrach przedstawia osobliwe zimowe widoki Krajobrazowego Śnieżnickiego Obszaru Chronionego.
Na jednej z fotografii pokazuje stylowy budynek, w którym mieści się polski Szpital Sanatoryjny ,,Wojciech” w Lądku Zdroju – miejsce cenione na przestrzeni setek lat, a więc zarówno przez dawnych władców, jak i prezydentów, współcześnie reprezentujących różne państwa. Nieustannie funkcjonujący zabytkowy obiekt, to również atrakcja turystyczna, umiejscowiona w malowniczym regionie Dolnego Śląska. ,,Wojciech” wraz z swym potencjałem jest Perłą Uzdrowisk Polskich, wyróżniającą Lądek Zdrój na kontynencie europejskim. Tamtejsze naturalne właściwości źródeł wód geotermalnych, specyficzny mikroklimat, w tym przyrodnicze zabiegi rehabilitacyjne, udowadniają, jak istotną dla egzystencji człowieka jest harmonia z naturą.
Wystawa dzieł sztuki w Pałacu Działyńskich nawiązuje również do nieodzownej potrzeby ochrony przyrody i egzystowania na Ziemi, bez czynienia szkód w ekosystemie. Tę problematykę artykułują artyści za pośrednictwem proekologicznego artystycznego nurtu Eko-Art. Wzbogaca ją obrazem jeden z prekursorów Eko-Artu prof. Józef Petruk z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, artysta plastyk, rzeźbiarz.
Muzyk i artysta plastyk z ponad pięćdziesięcioletnim dorobkiem twórczym Maria Gostylla-Pachucka eksponuje cztery tkaniny zatytułowane: ,,Rytmy” i po raz pierwszy tkaninę z elementami metalowymi: ,,Tryptyk muzyczny”.
Społecznik, Matka Chrzestna okrętu wojennego ,,Wielkopolska”, artystka obchodząca niebawem sześćdziesięcioletni jubileusz twórczych dokonań Maria Łbik przedstawia jedno z dzieł namalowanych technikami olejnymi, koncentrujące się na zjawisku w przestrzeni wszechświata w obrazie „Karzeł”. Artystka stworzyła na okoliczność 400-lecia Astronomii kolekcję obrazów na podstawie fotografii obserwowanego teleskopami kosmosu.
Przyrodnik, artysta fotografik Eugeniusz Klemiński zobrazował w przyrodniczych fotografiach wodne zjawiska i piękno przekazu w kształtach form drzew, a także udostępnił z rodzinnej kolekcji – proekologiczny bezcenny obraz ojca Floriana Klemińskiego pt.: ,,Iskierka Nadziei”.
Dr Anna Borcz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przyciąga uwagę zwiedzających dwoma ekspresyjnymi kolorystycznie obrazami postaci ludzkich; na jednym – wpisanej w zadumę, a na drugim – nawiązującą swą aurą do medytacji w związkach z naturą oraz wierzeń.
Artystka Bogumiła Ratajczyk przybliża tematyką obrazów ginące naturalne formy domostw i piękno kwiatów, postrzegane w swoisty sposób.
Bella Moran, artystka z Izraela, w obrazach poplenerowych na Dolnym Śląsku utrwaliła wizję mocy żywiołów i pejzaż z pozornie bezpieczną rzeczką Białą Lądecką, która potrafi w stanie zagrożenia powodziowego zatopić znajdujące się nad jej brzegami wsie i miasteczka.
Fotografia Marty Włodarczak pokazuje atmosferę piękna przyrody w Norwegii, a Kazimierz Franczuk za pośrednictwem szlachetnej formy obrazu wydobywa głębię magii fragmentu lasu.
Komisarz projektu, prezes MASTRiN ,,Wielkopolska Poznań Unia Europejska”, artysta Arkadiusz Trojakowski utrwalił w fotografiach sielankowy pejzaż z muzealnymi obiektami wiatraków w Dziekanowicach, gdzie roztacza niepowtarzalny urok Wielkopolski Park Etnograficzny.
W projekcie VIII MASTRiN – Harmonia 2011 znaczącymi dla kultury są prezentacje literackie benefisanta Marka Słomiaka, poety, który opublikował metafizyczny tom pt.: ,,Powróćmy z długich samotnych podróży”.
Miłym zaskoczeniem dla koneserów literackich przemyśleń ukazujących też oblicze nostalgii, jest zapoznanie się z najnowszą książką poetycką Dominika Górnego pt.: ,,Poemat na księżyc i podkowę”. Za wszechstronną działalność publicystyczną i społeczną Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego nagrodziło go medalem Młodego Pozytywisty.
Ekspozycję dopełnia prezentacja artysty plastyka – Pawła Bonieckiego z zakresu grafiki oraz rzeźby, jak też wykonywane kompozycje muzyki klasycznej przez lutnistę – Jana Kiernickiego oraz koncert wokalny śpiewaka światowych scen, barytona – Mateusza Draba z akompaniamentem Szymona Musioła. Dzięki tak wybitnym muzykom, słuchacze mają okazję zachwycać się pięknem polskich pieśni – postaci z ikonosfery Dziedzictwa Narodowego.
Debiutują na wystawie prace młodego fotografika – Łukasza Leszczyńskiego, studenta Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zdobywa nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia twórcze, a jedna z jego fotografii zdobi okładkę książki włoskiego autora.
Prezentacja grafik i ilustracji artystki, publicystki i poetki Stefanii Goleni Pruszyńskiej uwodzi kolekcjonerów i zwiedzających wystawę bez względu na wiek bogactwem form i pełnią fantazji postrzegania walorów tematyki w przestrzeniach wyobraźni.
Artysta plastyk Marzena Cecylia Karcz podjęła się pełnienia funkcji aranżera wystawy, a jednocześnie prezentuje obraz ,,Cecylia i motyl”.
Obrazem olejnym z cyklu przetransponowanej wizji z cyklu ,,Żywioły” pt. ,,Woda” przemawia do świadomości odbiorców tego dzieła artysta plastyk Daniel Doberstein.
Zainteresowanie projektem, jego rozmiar artystyczny i walory kulturalne – unaocznia nieodzowną potrzebę finalizowania tak niezbędnych inicjatyw twórczych, mając na względzie oblicze komercji zalewającej tak zwany ,,rynek sztuki”, by nie ulegały jej niszczycielskiej ekspansji wartości wypowiedzi artystycznej i edukacyjne. By też nie unicestwiano inicjatyw środowisk twórczych.
Niezrozumiały jest stan braku finansowania działalności MASTRiN z tak zwanych środków Skarbu Państwa czy też Unii Europejskiej, co uniemożliwia uczestniczenie wielu stowarzyszonym w programach artystycznych oraz zaprezentowanie się w takich szczytnych i znaczących dla kultury projektach, jakim jest: VIII MASTRiN – Harmonia 2011 oraz poprzednich, które zorganizowano w ciągu ostatnich czterech lat. Tak znamienna i szlachetna inicjatywa, promująca wybrane aspekty kultury, dziedzictwa narodowego, regiony turystyczne czy ekologii, odbyła się jako zorganizowana po raz ósmy na koszt uczestników.
Programy MASTRiN są natomiast wspierane wykwintnymi wyrobami cukierniczymi Pracowni Cukierniczo-Piekarniczej Firmy M L Liczbańscy oraz Firmy Pani Teresy Racek ,,ELITE” Cukiernia Bistro. Dzięki wymienionym darczyńcom młodzież kształtująca swoje gusty smakowe może po raz pierwszy w życiu degustować wiktuały poznańskich cukierników podczas wydarzeń kulturalnych MASTRiN. Uczestniczący w Miejskich Koloniach Letnich mają niebywałą okazję dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji odbywać wycieczkę po Poznaniu i przybywać na Stary Rynek w Poznaniu zabytkowym tramwajem.
Organizatorzy i uczestnicy projektu przekazują szczere podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację poszczególnych programów oraz Polskiej Akademii Nauk – Bibliotece Kórnickiej, a w szczególności Dyrektorowi, Profesorowi dr. hab. Tomaszowi Jasińskiemu.
Patronat medialny nad VIII MASTRiN – Harmonia 2011 roztoczyli:
Jadwiga Dąbrowska – Sekretarz C.K. NORWID, redaktor naczelna Gazety Internetowej „Teczka”
Stefania Golenia Pruszyńska – redaktor naczelna internetowej Gazety Autorskiej IMPRESJee
Zbigniew Ostrowski – redaktor naczelny kwartalnika ,,Aspekty Kulturalne”
Joanna Najderek – redaktor naczelna Apogeum Gazeta & ART GALERIA
(RedGai)