„W maju przypadają dwie rocznice związane z osobą Prymasa Tysiąclecia. 12 maja to 65. rocznica konsekracji biskupiej kard. Stefana Wyszyńskiego, a 28 maja – 30. rocznica jego śmierci. Z kolei 3 sierpnia obchodzić będziemy 110. rocznicę jego urodzin. W związku z tymi rocznicami w archidiecezji gnieźnieńskiej trwa Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W rodzinnej Zuzeli, na terenie diecezji łomżyńskiej, świętowanie rocznic kard. Wyszyńskiego rozpoczęto 3 maja ” − przypomina Biuro Prasowe Komisji Episkopatu Polski i informuje, że „Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Diecezjalny proces beatyfikacyjny zakończył się 6 lutego 2001 r. Trwa etap rzymski procesu. Jego postulatorem jest obecnie o. dr Zbigniew Suchecki OFMConv”.
„Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński jawi się nam (…) jako człowiek o ogromnej duchowości i bogatym życiu wewnętrznym, który całe swoje życie związał z Chrystusem i Jego Matką. Biskupie zawołanie – Soli Deo per Mariam – Jedynemu Bogu przez Maryję, nigdy nie pozostawało bez pokrycia w jego codziennym życiu” – pisał do wiernych, ustanawiając Rok Prymasa Tysiąclecia, abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.
Z najważniejszych biograficznych informacji o kard. Stefanie Wyszyńskim, przytoczonych przez Biuro Prasowe KEP, wiadomo, że: Kard. Stefan Wyszyński urodził się w miejscowości Zuzela nad Bugiem 3 sierpnia 1901 r. Posługę pasterską Prymas Tysiąclecia rozpoczynał w Lublinie. W 1946 r. papież Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego ordynariuszem lubelskim. Sakry biskupiej udzielił mu na Jasnej Górze 12 maja1946 r. kard. August Hlond, ówczesny prymas. 22 października 1948 r. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy. Przez 33 lata stał na czele Kościoła w Polsce jako prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu.
W niedawną 65. rocznicę sakry biskupiej Prymasa Tysiąclecia, 12 maja, do grobu św. Wojciecha z modlitwą o beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego pielgrzymowali seminarzyści metropolii gnieźnieńskiej (archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej i włocławskiej).
Wczoraj zaś, 14 maja, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe pn. „Pasterz i prorok”, poprzedzone Mszą św. w siedzibie tej uczelni (przy ul. Dewajtis 3), której przewodził i podczas której wygłosił homilię metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Przygotowywane są ponadto różne wydarzenia rocznicowe:
25 maja − w gimnazjum w Przeworsku (archidiecezja przemyska): Finał XI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach, która w tym roku poświęcona jest postaci kard. Stefana Wyszyńskiego;
27 maja − przed 30. rocznicą śmierci swojego patrona Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW będzie obchodzić swoje święto. W kościele uniwersyteckim na terenie Kampusu im. Ks. Prof. Ryszarda Rumianka przy ul. Wóycickiego zaplanowano Mszę św. o godz. 9.00. której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW;
28 maja o godz. 12.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście uroczystej Mszy św. w dniu 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Wezmą w niej udział księża archidiecezji warszawskiej, którzy w tym dniu przybędą z pielgrzymką do grobu Sługi Bożego;
28 maja w katedrze gnieźnieńskiej zostaną udzielone święcenia kapłańskie. Neoprezbiterzy i ich rodziny będą się modlić o beatyfikację kard. Wyszyńskiego.
Jak podkreśla abp Kowalczyk, „pragniemy przypomnieć sobie nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zwłaszcza przybliżyć je młodemu pokoleniu. Pozostaje ono bowiem ciągle aktualne i wyjątkowe. Jak za czasów jego posługi biskupiej dotykało ono codziennych i ważnych spraw, które przeżywała nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce, tak i dzisiaj staje się donośnym i potrzebnym głosem w wielu kwestiach dotyczących życia społecznego i religijnego”.
W 30. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia Mszę św. w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli, gdzie się urodził, odprawi bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.
W związku z przypadającą w tym roku 110. rocznicą urodzin, główne uroczystości zaplanowano na pierwszy weekend sierpnia:
W sobotę, 6 sierpnia, w parafii odbędzie się odpust z racji święta Przemienienia Pańskiego. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W niedzielę, 7 sierpnia, o godzinie 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pontyfikalna w 110. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia.
(Gai)
Źródło: md, Biuro Prasowe KEP 2011
Zobacz także:
Abp Michalik o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim
Modlitwa o beatyfikację Sł.B. Kard. Stefana Wyszyńskiego
Rok Prymasa Tysiąclecia w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.