Dla Arkadego Fiedlera marzeniem było zbudowanie żaglowca Kolumba jak najwierniej odtworzonego w skali 1:1. I rzeczywiście 12 maja 2008 roku w Puszczykówku „Santa Maria” z Palos została „zwodowana” w Ogrodzie Kultur i Tolerancji Muzeum Arkadego Fiedlera.
W uroczystości wzięli udział: gość honorowy Cristobal Colon książę de Veragua, potomek Krzysztofa Kolumba w linii prostej, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, starosta poznański Jan Grabkowski, pani burmistrz Puszczykowa Małgorzata Ornoch Tabędzka, Stanisław Szwarc-Bronikowski, ks. proboszcz Bogdan Swoiński, który poświęcił „Santa Marię”, liczni zaproszeni goście, mieszkańcy Puszczykówka i Puszczykowa. Byli pośród gości: Jan Bromski, Kazimierz Jagiełło − były marynarz, modelarz oraz Rajmund Korcz − projektodawcy, wykonawcy i budowniczowie „Santa Marii”.
Dzisiejszy wygląd „Santa Marii” jest w dużej mierze dziełem wyobraźni, jako że nie ma takiej dokumentacji technicznej z tamtych czasów, która umożliwiałaby odtworzenie wszystkich najdrobniejszych detali tego żaglowca. Wówczas takiej nie sporządzano.
Spełniony Marzyciel − Arkady Radosław Fiedler junior przystąpił do budowy kopii żaglowca słynnego żeglarza 4 lata temu. Oczywiście, nie sam, bowiem poszukiwał i znalazł wielu ludzi dobrej woli. A nawet − podobnego marzyciela, byłego marynarza, modelarza Rajmunda Korcza.
Spodziewa się teraz, że ta „Santa Maria”, która nie odpłynie z ziemi puszczykowskiej inaczej niż wyłącznie jako inspiracja do marzeń, będzie wyzwalać wiarę w możliwy sukces i pchnie wielu, w tym młodych ludzi, na drogi pełne duchowych sił do osiągania celów niezwykłych.
Powiew historii żeglugi śmiałka Krzysztofa Kolumba. Żeglarz wyprowadził swoją flotyllę: „Santa Marię”− okręt flagowy, „Ninę” i „Pintę” − karawele z hiszpańskiego portu Palos 3 sierpnia 1492 roku.
„Santa Maria”, zwana „La Gallega”, a przez niego samego „Nao”, nigdy nie powróciła do macierzystego portu − błąd sternika spowodował jej unieruchomienie na mieliźnie w grudniu 1492 roku.
Odkrycie Ameryki 12 października 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba dotąd spędza sen z powiek wielu marzycielom i konstruktorom modeli żaglowców jego flotylli. To uwieńczone niespodziewanym sukcesem przedsięwzięcie − z założenia wyprawa do Azji − jest dla nas dowodem na to, że idee najbardziej zdawałoby się określone rozpoznaniem czy też udziałem wiedzy naukowej mogą przynieść nieoczekiwany skutek. W owo novum − osiągnięcie celu większego, niż się zakłada, trudno niekiedy uwierzyć. To determinacja w konsekwentnym dążeniu, pójściu za ideą czy marzeniem, otwiera przed śmiałkami, marzycielami niesamowite, niewyobrażalne na początku drogi realizacje, olśnienia i zdobycze.
Stefania Golenia Pruszyńska
PS Nieoczekiwanie 14 maja w nocy z „Santa Marii” ukradziono dzwon. W rozmowie z Marzeną Fiedler (28 maja br.) uzyskałam informację, iż do tej pory nie został on zwrócony i nie znaleziono sprawcy. Sprawa ma być wyjaśniona na drodze śledztwa.
Na fotografii: Cristobal Colon książę de Veragua, potomek Krzysztofa Kolumba, na uroczystości wodowania „Santa Marii” w Puszczykówku
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.