Dzisiaj sięgnęłam po różne lektury. I cóż… Za co najmniej intrygujący uznałam nagłówek: „Independent woman”. I nic dziwnego, że po lekturze tej publikacji z najwytworniejszym z możliwych – filozoficznym uśmiechem duchowej arystokratki przyjęłam tezy postawione przez autorkę, jakoby kobieta niezależna potrafiła wszystko i tym zrażała panów do siebie, że nie mają poczucia szans u niej czy nie wierzą, że mogliby cokolwiek dobrego dla niej uczynić.
Cóż, drodzy panowie, dżentelmeni, mężczyźni, jesteście zapewne nieprzystosowani do swoich ról, skoro wam przypisuje wobec kobiet niezależnych status quo zniechęconych jedna z nas – Aleksandra Kuca, autorka tej publikacji (w „Interia 360” Dziennikarstwo obywatelskie). Nie zalecam lektury całości artykułu, bowiem od razu przygotowałam właściwy jego fragment.
„A prawda jest taka – kobieta niezależna to najczęściej kobieta twarda wyłącznie z pozoru, o pięknym wnętrzu, spragniona wsparcia i uczucia. Nauczona latami walki o samą sobie – nie sprzedaje tego, co ma w środku na lewo i prawo. Kobieta niezależna to wspaniały dar dla mężczyzny – ale tylko dla najwytrwalszego. A zatem, kobieto niezależna – życie w pojedynkę, choć dostatnie i ustabilizowane – nie daje szczęścia. Wielbicielu kobiety niezależnej – nie zrażaj się! Daj czas sobie i jej. Może nie być łatwo, ale warto!” − stwierdza A. Kuca.
Chciałabym zapytać autorkę tej publikacji, na czym opiera swoje przeświadczenie, że kobieta niezależna i jakakolwiek pragnie być dla mężczyzny darem (niewolnicą?). Przekonanie, że mężczyzna wielbiący kobietę niezależną (samodzielną, łup nie do zdobycia przez niego?) jest skazany na odrzucenie czy niemożliwość zbudowania z nią tej największej wspólnej wieży, z kolei nie wydaje mi się podstawą do udzielania mu rad w formie zachęt i pocieszania. Czyżby myliła mężczyznę z dojrzewającym dopiero młodym człowiekiem, nastolatkiem, dzieckiem?
– Kobieta − najwytworniejsza, najczulsza i najsubtelniejsza z róż! – rzekł do mnie niedawno ciepłym głosem pewien sympatyczny romantyk na deptaku w Międzyzdrojach. I ni stąd, ni zowąd, pięknie się kłaniając, pobiegł przed siebie. Za parę minut, ku mojemu zaskoczeniu, zdyszany i rozpromieniony, powrócił z pełną uwodzicielstwa i czarów wielką różową różą w różowym obłoczku jakiejś delikatnej roślinki z maleńkimi kwiatkami i starannie związaną w motylka różową wstążeczką. Wzruszona, odpowiedziałam uśmiechem. I zaraz róża (z góry przegrana moja rywalka, co wyszeptał słowami w poetyckim, przelotnym powitaniu), delikatnie położona na stoliku z dymiącą boskimi aromatami kawą, wpatrywała się we mnie jak w panią swoich losów.
W prozie dni powszednich, drodzy panowie, takie sytuacje są rzadkością lub w ogóle się nie zdarzają. Pomyślcie więc, dlaczego tak często źle się mamy w rolach waszych zastępczyń czy specjalistek od spraw trudnych, żmudnych, szczegółowych i w ogóle wszelakich?
Dlaczego coraz częściej najsilniejsze z nas odrzucają trwanie w takich relacjach, które naszym kosztem mają tylko wam przysparzać i dóbr, i sukcesów, i satysfakcji, a nam − jedynie mozołu, zmęczenia i wyczerpania sił?
Dlaczego wreszcie coraz więcej nas, kobiet, tak wiele się nauczywszy z waszych postaw, metod, potrafi zdobyć i okazać swoją niezależność czy chłód i służbową pryncypialność, niekiedy jedynie oprawioną w grzecznościowe formalizmy?
Tymczasem marząc przecież o takich ogrodach i oazach życia, w których szczęście wasze i nasze aż kipi, twórczość czy inna aktywność pożyteczna dla was i nas oraz ogółu rozkwita, otworem stoją liczne drzwi do spełnień, osiągnięć i satysfakcji. Z wami, obok was i niezależnie także!
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.