
Klimat tego wyjątkowego artystycznego wieczoru stworzyła żywa pamięć o poecie Nikosie Chadzinikolau, polskim pisarzu i poecie, Greku związanym z Poznaniem, tutejszym środowiskiem literackim i naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który 12 lat temu odszedł z ziemskich dróg, pozostawiając po sobie w artystycznym testamencie − poezję niezwyczajną, nieprzerwanie budzącą zainteresowanie, napisaną znakomitą polszczyzną, dziesiątki dzieł klasyki greckiej, m.in. Homera, Safony, Sofoklesa i utworów współczesnych poetów greckich przełożonych z języka greckiego i nowogreckiego na język polski, w tym powieść Nikosa Kazantzakisa „Grek Zorba”. Przetłumaczył wiele dzieł literatury polskiej na język grecki. Nikos Chadzinikolau został w tym roku pośmiertnie uhonorowany laurem przyznawanym największym twórcom świata − Europejskim Medalem Poezji i Sztuki HOMER.

Nikos Chadzinikolau (1.10.1935 – 6.11.2009). Laureat pośmiertnie przyznanego w 2021 roku Europejskiego Medalu Homera. Fot. z arch. pryw. Stefanii Pruszyńskiej
Poetycko-muzyczne spotkania upamiętniające Nikosa Chadzinikolau są inicjatywą syna poety − Aresa Chadzinikolau, poety i tłumacza polsko-greckiego jak jego ojciec, lecz też współautora z ojcem kilku publikacji książkowych, a ponadto muzyka pianisty i kompozytora i prezesa Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (WO ZLP). Skupiają bliskich z kręgu rodzinnego i przyjaciół zaproszonych do wystąpienia na galowej estradzie bądź współobecności. Nikos Chadzinikolau ma w swoim synu Aresie kontynuatora swego dzieła, które wyrosło z idei i pragnienia zbliżenia kultur Polski i Grecji. I chociaż aktualna sytuacja nie sprzyja organizowanym na żywo inicjatywom artystycznym, o utrzymaniu permanentnej ciągłości relacji polsko-greckich świadczą choćby ukazujące się w publikacjach przekłady poezji nowogreckiej na język polski i polskiej na język grecki. W planach pojawiają się również projekty polskich i greckich środowisk artystycznych wspólne i w gościnie w obu krajach, wyczekujące warunków i możliwości nie niosących ograniczeń pandemicznych.
Gośćmi greckimi Aresa Chadzinikolau w tym roku byli: Nikos Filaktos − niezwykle barwna postać, znakomity grecki muzyk i kompozytor, który po 25 latach przybył z Grecji do Polski i Poznania, i Popi Aroniada − grecka poetka, autorka najnowszego tomu wierszy pt. POKE (gr.) − „Roszada”, opublikowanego w przekładzie na język polski i w języku greckim.
Wieczór w „Blue Note” wypełniła muzyka Mikisa Theodorakisa, Nikosa Filaktosa i Aresa Chadzinikolau. Kompozycje muzyczne okraszały poetyckie krainy Nikosa Chadzinikolau, które przypominał czytaniem poezji swego ojca syn Ares i zaproszona do wyboru i prezentacji wierszy dziennikarka radiowa Aleksandra Wyganowska. Wystąpili także wspólnie przy fortepianie Ares Chadzinikolau z Nikosem Filaktosem, obdarowując słuchaczy niezwykłością kunsztu muzycznego. W puencie utworu Ares Chadzinikolau z grecką iskrą odtańczył kilka taktów zorby, ulubionego utworu i tańca swego ojca.
»…bo człowiek bez miłości wciąż błądzi« − te słowa Nikosa Chadzinikolau powołała na motto prowadząca XII galę red. Joanna Divina, kreując ciepłą rodzinno-przyjacielską aurę tego wieczoru.
Prowadząca galę red. Joanna Divina kreowała ciepłą rodzinno-przyjacielską aurę, powołując na motto znamienne słowa Nikosa Chadzinikolau „Bo człowiek bez miłości wciąż błądzi”, aby podkreślić cel spotkania: podążanie za miłością, w imię której świętowana jest pamięć Nikosa Chadzinikolau. W tym też duchu toczyła rozmowy z Nikosem Filaktosem i Popi Aroniadą, nasycając narrację i dialogi wieloma treściami biograficznymi i informacjami, które dopełniały obraz powiązanych wątków polsko-greckich i barw emocjonalnych nici wzajemnych i artystycznych sympatii.
Uroczystym momentem XII gali, zaskakującym wyjątkowością, było ogłoszenie i wręczenie nagród. Za wybitną twórczość Nikos Chadzinikolau został uhonorowany Europejskim Medalem Poezji i Sztuki HOMER przez dr. Dariusza Tomasza Lebiodę, poetę, eseistę, wykładowcę i krytyka literackiego, reprezentującego kapitułę tej wyjątkowej nagrody, przyznawanej największym twórcom świata. Zaszczytny laur odebrała żona śp. Laureata − dr Elżbieta Chadzinikolau.
Nikos Chadzinikolau został za wybitną twórczość uhonorowany Europejskim Medalem Poezji i Sztuki HOMER przez dr. Dariusza Tomasza Lebiodę, poetę, eseistę, wykładowcę, krytyka literackiego, reprezentującego kapitułę tej wyjątkowej nagrody, przyznawanej największym twórcom świata. Zaszczytny laur odebrała żona śp. Laureata − dr Elżbieta Chadzinikolau.
Tradycją gali jest przyznawanie Medalu im. Nikosa Chadzinikolau i nagrody Nikosa Chadzinikolau. Tegorocznym wyróżnionym został Nikos Filaktos. Medal greckiemu muzykowi wręczyła Artemida Chadzinikolau − wnuczka Nikosa i córka Aresa Chadzinikolau. Natomiast statuetką Nagrody im. Nikosa Chadzinikolau została wyróżniona grecka poetka Πόπη Αρωνιάδα (pis. gr.) − Popi Aroniada − za najlepszy dwujęzyczny poetycki tom roku.
Po raz pierwszy Ares Chadzinikolau ustanowił dodatkową własną nagrodę: Safony dla najpiękniejszych poetek. Statuetkami Safony zostały obdarowane: włoska poetka i działaczka twórczego środowiska kobiet z miasta Bari Anna Santoliquido oraz ukraińska poetka Теодозія Зарівна (pis. ukr.) − Teodozja Zariwna.
XII Galę im. Nikosa Chadzinikolau w Blue Note 21 października br. prezentuje w całości nagranie przygotowane przez: jah ares chadzinikolau aristonstudio. Na You Tube to nagranie jest dostępne pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=pht2B_9DdRA
Tegoroczna gala jest już 12. świętowaniem pamięci Nikosa Chadzinikolau. Od kilku lat gala odbywa się w ramach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, organizowanej każdej jesieni przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich. Przesłanie tego wydarzenia wyraża idea kontynuacji artystycznego dialogu twórczego polsko-greckiego i międzynarodowego, który zainicjował i rozwijał Nikos Chadzinikolau.
XII Galę poprzedziły: wczorajsze (20 października 2021) obrady poetów uczestniczących w V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, które odbyły się w poznańskim Pałacu Działyńskich, i dzisiejsze przedpołudniowe spotkania poetów w różnych placówkach Poznania oraz popołudniowa oficjalna inauguracja V MKP w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM w Poznaniu.
Gazeta Autorska IMPRESJee.pl http://www.impresjee.pl jest patronem medialnym V MKP.
Stefania Pruszyńska
——————————————
V Międzynarodowa Konferencja Poetycka od 20 do 23 października 2021. Poznań, Kalisz, Russów
V Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Biogramy poetek i poetów
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka, autorka utworów sztuki plastycznej. Autorka publikacji różnych gatunków, w tym utworów literackich, m.in.: esejów, szkiców, utworów poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, reportaży literackich, felietonów, utworów satyrycznych, grotesek i aforyzmów. Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ W redakcjach i wydawnictwach od 1989 roku. Pracowała etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000). Współpracowała zaś wieloaspektowo z wieloma tytułami prasowymi, w tym polonijnymi (dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn), czasopismami kulturalnymi, literackimi i wydawnictwami. ⇒⇒⇒⇒⇒ Aktualnie (od 2006 roku) redaktor naczelna, właścicielka-wydawca i wszechstronna realizatorka niezależnej Gazety Autorskiej „IMPRESJee” o dominującym profilu kulturalnym, obecnie pod nowym adresem i nazwą Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Ma także 34-letnie doświadczenie redaktora prowadzącego i redaktora-korektora: czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych. Najnowsze realizacje to redakcja-korekta 11 wydawnictw książkowych WO ZLP i Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki” (2020 - 2022).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Przed 1989 rokiem, we wczesnych latach studenckich (UAM) podczas ferii letnich wywiązywała się z ówczesnej elementarnej powinności żakowskiej, hartując się na studenckich praktykach (wówczas obowiązkowych i zwanych robotniczymi – lata 70.). Ponadto pracowała jako wychowawczyni na koloniach, a na posadzie asystenta antykwarskiego – w PP „Desa” Dzieła Sztuki i Antyki. Później – analityka w laboratorium bakteriologii WZSChPiG w Poznaniu. Kolejne studia podjęła w 1980 roku w Akademii Ekonomicznej.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Publikacje. Liczne utwory artystyczne jej autorstwa (poezja, proza, eseje, grafiki) i artykuły czy fotografie nasyciły treściami w różnych tonacjach i formach: łamy drukowanych czasopism ogólnopolskich, regionalnych i polonijnych (intensywniej od 1989 r.).
⇒⇒⇒⇒⇒ W źródłach edytorstwa autorskiego ⇐⇐⇐⇐⇐ Od 2006 do 2019 r. pierwszym ich lądowiskiem była Gazeta Autorska „IMPRESJee”, kontynuowana obecnie jako Gazeta Autorska IMPRESJee.pl − w niej opublikowała już ok. 1400 artykułów i utworów swojego autorstwa. Niemało pośród nich obszernych tekstowych (od 20 do 40 stron PN) czy np. fotoreportaży. Inne utwory zamieszczała w oazach własnych autorskich witryn artystycznych pn.: Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska (2007-2019), a niektóre − odsłoniła w tomiku poetyckim pt. „Szepty dalekobieżne” (San Francisco, 2009).
⇒⇒⇒⇒⇒ W książkach innych autorów ⇐⇐⇐⇐⇐ Zaskakują w książkach biograficznych innych artystów, np. Miklosza Deki Czurei, wirtuoza skrzypiec, Króla Czardasza, pt. „Potępienie Miklosza” (2009) czy wydanej pod jej redakcją „Księdze romskiej. Autobiografia. Prawo. Słownik” Władysława Iszkiewicza (2012), artysty i dyrektora Cygańskiego Zespołu „Roma”, w latach 70. – emigranta do Szwecji. Najnowsze publikacje drukiem, to wstęp do niedawno wydrukowanego tomu poezji pt. „Masada” Piotra Chrzczonowicza (2022).
⇒⇒⇒⇒⇒ Na skrzydłach pegazów do czasopism literackich i kulturalnych ⇐⇐⇐⇐⇐ Eseje, różne artykuły, wywiady, reportaże, recenzje, felietony, fotografie, utwory poetyckie, aforyzmy, rysunki i grafiki jej autorstwa opublikowały także czasopisma ukazujące się w Polsce, m.in.: Miesięcznik Kulturalny „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław (nagrodzona w konkursie w 1996 r.); Dziennik Wielkopolan „Dzisiaj” (1989-1991), miesięcznik „Merkuriusz Polska”, „Gazeta Wyborcza”, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, Kulturalne „ABC”, Gazeta Regionalna.com, periodyk kulturalny WO ZLP „Wielkopolski Widnokrąg”, miesięcznik „Welcome to Poznań”, „Forum Wielkopolski”, Magazyn Muzyczny „Brzmienia”, „Studzienka”, portal e-poznan.pl, kwartalnik „Aspekty Kulturalne”, poznański kwartalnik kulturalny „Protokół Kulturalny” - w nim niedawno w nr. 84/2023 pomieszczone zostały esej, wiersz i grafiki.
⇒⇒⇒⇒⇒ W antologiach⇐⇐⇐⇐⇐ Utwory poetyckie jej autorstwa w antologiach poezji współczesnej Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki” i WO ZLP (2017 -2022) − tamże w antologiach dwujęzycznych stały się w przekładach zrozumiałe dla Niemców, Anglików, Francuzów, Hiszpanów i Litwinów. A w antologiach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Kalisz stolicą aforyzmu” czy „Po-tyczkach aforystów” opublikowane zostały nie tylko wiersze, aforyzmy, esej, grafika (2017-2022). W charytatywnej „Antologii dla Filipka” z inicjatywy internetowej grupy literackiej „Peron literacki”. wyd. KryWaj Krystyna Wajda (maj 2023) oraz pracy zbiorowej, poświęconej pamięci Czerwca 1956, w 67. rocznicę buntu w Poznaniu, pt. „Którzy pogardy nie mogli znieść”, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań 28 czerwiec 2023.
⇒⇒⇒⇒⇒ W teatrze⇐⇐⇐⇐⇐Jeden z aforyzmów obrał na motto spektaklu Częstochowski Teatr Tańca Włodzimierza Kucy (spektakle grano w 2018 i 2019 r.).
⇒⇒⇒⇒⇒W witrynach środowiskowych⇐⇐⇐⇐⇐ Różne artykuły i utwory opublikowały również media stowarzyszeń dziennikarskich i artystycznych. (Przykładowe tytuły czasopism i inne szczegółowe informacje są podane w dziale: Redakcja w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Obrazy, grafiki, rysunki w publikacjach. Wiążąc wątki dziennikarsko-redaktorskie z artystycznymi predylekcjami i krytycznym okiem, ujawniła sygnały o niektórych swoich pracach plastycznych: w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” − satyrycznych w latach 1989-1991. Innych zaś w mies. „Welcome to Poznań”, mies. „Merkuriusz Polska”. Nie ustaje w tym dziele, dowodząc swojej drogi kontynuacją mowy do świata także kreskami czy paletą barw w grafikach i obrazach. Niektóre publikowała od 2006 r. w swojej pierwszej Gazecie Autorskiej „IMPRESJee", obecnie zaś w kontynuatorce − Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl. We własnych artystycznych witrynach autorskich: Poezja i ArtGrafPoeFoto zamieszczała je w latach 2007 – 2019. Ubarwiła nimi własny tomik poetycki „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009). Pojawiły się także na okładkach książek poetyckich, m.in.: Lednickiej Wiosny Poetyckiej: „Żeby marzyć” (2014), „W gaju poezji” Jana Grada (2016). Znalazły podobnie przyjazne, ciekawe otoczenie w wydawnictwach WO ZLP i Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”: antologii poezji związanej z IV Międzynarodową Konferencją Poetycką pt. „Kalisz stolicą aforyzmu” (2020), tomie poezji Teodozji Zariwnej pt. „Ziemia siedmiu wiatrów” (2022) i antologii współczesnej poezji polsko-litewskiej (2022).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ ⇒⇒⇒⇒⇒ Prezentacje literackie na żywo. Utwory poetyckie z tomu poetyckiego Stefanii Goleni Pruszyńskiej „Szepty dalekobieżne” czytał na antenie Radia Emaus w cyklicznej audycji „Posłuchaj bicia serca” znany recytator Jan Janusz Tycner (2012). Prezentowała je także jako uczestniczka Międzynarodowych Konferencji Poetyckich i odbywających się w ramach tego wydarzenia kaliskich „Aforystykonach”, organizowanych przez WO ZLP (2017-2022), ostatnio podczas VI MKP w Kaliszu na „Aforystykonie” (2022).
Będąc rzeczniczką zbliżania ludzi wielu kultur, zwłaszcza twórców, w tym reprezentujących mniejszości narodowe w Polsce, wielokrotnie swoje utwory przedstawiała jako gość międzynarodowych festiwali kulturalnych, np.: Światowych Spotkań Kultury Romskiej czy uroczystych inauguracji Międzynarodowego Dnia Romów (8 marca 2008 roku do wspólnego występu poetyckiego w Pałacu Działyńskich zaprosiła Dominika Górnego), a w sierpniu 2017 r. wystąpiła jako poetycki gość programowy podczas koncertu Europejskiej Orkiestry Romskiej w Auli UAM.
Czytała swoje wiersze, aforyzmy czy utwory satyryczne m.in.: na literackich spotkaniach autorskich w: klubie ZAK („Jesienne impresje”, 2006) i macierzystym poznańskim Klubie Literackim „Dąbrówka” (m.in. wieczór pn. „Iluzjonia” w 2017 r.) w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (2008), Domu Bretanii, Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, m.in. jako gość warsztatów literackich prowadzonych przez Jerzego Grupińskiego (2008), kilkakrotnie w Domu Romskim (np. na integracyjnych spotkaniach literackich w ramach Światowych Spotkań z Kulturą Romską), Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Także na specjalnej autorskiej biesiadzie poetycko-muzycznej w sanatorium w Ludwikowie (2008) i np. jako gość poznańskiego 38. Dwujęzycznego Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego podczas festynu tej niezwykłej oazy edukacyjnej (2019), a ostatnio w tej szkole na spotkaniu wigilijnym dla seniorów (grudzień 2022). Również poza Polską – w Helladzie na Krecie w Rethymnonie i Adelianos Kampos (2010).
To tylko część przykładów prezentacji i różnych wystąpień publicznych.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Prace plastyczne na wystawach: MASTRiN: w Pałacu Działyńskich „Harmonia”, dedykowanej Czesławowi Miłoszowi w Roku Czesława Miłosza (2011) oraz w Bibliotece w Buku (2012), a w Auli UAM − na ekspozycji będącej wydarzeniem powiązanym tematycznie z koncertem Międzynarodowej Orkiestry Romskiej (2017). Także eksponowane były w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim (2019). Podczas oficjalnej inauguracji V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej prezentowała je w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus UAM, w ramach programu tego wydarzenia (2021). Ponadto − w macierzystym poznańskim Klubie Literackim „Dąbrówka”, m.in. na spotkaniu autorskim „Iluzjonia” w 2017 r., a poza Polską − w Rethymnonie i Adelianos Kampos (Kreta – Grecja, 2010).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Nagrody: w konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Nauka: Wiedzę akademicką zdobywała w UAM oraz AE.
⇒⇒⇒⇒⇒ W organizacjach m.in. członkini: od 2001 roku Zarządu Głównego Związku Zawodowego Dziennikarzy, od 2005 roku (dwie kadencje, czyli 8 lat) Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz członkini poznańskiego oddziału KSD, poznańskiego Klubu Literackiego (od 70. roku XX w.), a kaliskiego Klubu Aforystów WO ZLP (od 2017 r.).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Upodobania, poglądy: Miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka rozwoju dialogu kultur.