Największym wydarzeniem będzie spektakl z Finlandii: Tero Saarinena i jego zespołu – „Stravinsky Evening” („Petrushka” i „HUNT”). Pierwszy Festiwal Wiosny odbył się w Poznaniu w 2006 roku. Był jednodniowym wydarzeniem. To jedyny na świecie festiwal, który swój program buduje wokół jednego utworu: „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego.
Od premiery baletu, przygotowanego przez Wacława Niżyńskiego w 1913 roku, „Święto Wiosny” nie przestaje fascynować artystów. Nie tylko muzyków, tancerzy, choreografów, ale i twórców teatralnych, plastyków, twórców działających na pograniczu różnych gatunków sztuki… Co rok na świecie powstaje ponad 200 różnego typu reinterpretacji tego utworu. Mierzą się z nim najwybitniejsi.
Od 2006 roku, w marcu, w Poznaniu można oglądać najciekawsze dokonania w tej dziedzinie – polskie i światowe. Występowali tu dotąd (nierzadko po raz pierwszy w Polsce) między innymi: Emanuel Gat, Sylvie Guillermin, Klaus Obermaier, Xavier Le Roy, Daniel Léveillé, Compagnie Ariadone, Raimund Hoghe, Heddy Maalem, Societas Raffaello Sanzio z autorskim czytaniem dzieła Strawińskiego dokonanym przez Claudię Castelluci. Pojawiły się interpretacje wyłącznie muzyczne – np. „Strawinariada A2” kwartetu A2 Krzysztofa Majchrzaka, transkrypcja fortepianową Marka Tomaszewskiego, elektroniczna wersja „An On Bast”, jazzująca tercetu: Jerzy Mazzoll, Cezary Ostrowski, Rafał Zapała. W obszarze sztuk wizualnych oglądaliśmy pracę Katarzyny Kozyry, przedstawialiśmy spektakle teatralne („Niżyński” w reż. Waldemara Zawodzińskiego). Festiwalowi towarzyszą warsztaty edukacyjne dla najmłodszych i panele dyskusyjne o prowokacji, nagości, geniuszu…
VII Festiwal Wiosny w Poznaniu rozpocznie się jutro, 18 marca i potrwa do 21 marca. Rangę festiwalu potwierdza występ Polskiego Baletu Narodowego (dyr. Krzysztof Pastor), który pokaże dwie choreografie podczas jednego wieczoru – „Święto Wiosny – Niżyński, Bejart”. Ponadto w programie znajdą się: Teatru Wierszalin „Bóg Niżyński”, „Święto Wiosny” DJ Qlheada − wynik ubiegłorocznego konkursu na elektro-interpretację utworu, panel dyskusyjny poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu, połączony z prezentacja i promocją dodrukowanych specjalnie na tę okazję, nieobecnych od dawna na rynku księgarskim, „Dzienników” Wacława Niżyńskiego,„Małe Święto Wiosny”, czyli warsztaty filmowe i plastyczne dla najmłodszych oraz warsztaty dla profesjonalnych tancerzy prowadzone przez Tero Saarinena, uważanego dziś za jednego z najważniejszych choreografów na świecie.
Spotkanie ze „Świętem Wiosny” Igora Strawińskiego to nie tylko ukłon wobec historii i tradycji, to także rozmowa o przyszłości sztuki, o kierunkach jej rozwoju, drogach poszukiwań. O współczesnej komunikacji, o języku, estetyce i emocjach. To skrzyżowanie różnych ścieżek, a dzięki swojemu umiędzynarodowieniu – dialog międzykulturowy.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.