W dzień inauguracji VI Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Romską, organizowanych pod patronatem wojewody wielkopolskiego Tadeusza Dziuby, na konferencji prasowej 17 sierpnia 2006 r. Ewa Krzyżanowska-Walaszczyk – II wicewojewoda powitała w języku romani licznych obecnych przedstawicieli Romów: „ŁACZIO DZIES SARE MANUSZENGIE! Witam serdecznie wszystkich Państwa!”.
A oto wystąpienie wicewojewody Ewy Krzyżanowskiej-Walaszczyk: „Niezwykle się cieszę cieszę, że mogę uczestniczyć w tym spotkaniu, które inauguruje IV Światowe Spotkania z Kulturą Romską. Jest to wspaniała okazja dla poznaniaków i Wielkopolan do lepszego poznania i zrozumienia Romów mieszkających w naszym regionie. Dzięki Fundacji „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie” przez dwanaście dni będzie można się zapoznać z działalnością wybitnych artystów romskich z blisko dziesięciu krajów oraz niezwykle bogatym dziedzictwem kulturalnym Romów. Jestem przekonana, że imprezy tego rodzaju odgrywają ważną rolę w integracji przedstawicieli tej mniejszości ze środowiskiem, w którym żyją. Jest to proces niezwykle trudny i wymagający przez lata przełamywania wielu narastających krzywdzących i nieprawdziwych stereotypów, które spychały Cyganów na margines życia społecznego.
Dziś należy pracować nad zmianą sytuacji tej grupy społecznej. Nie da się łatwo nadrobić straconych lat, jednak wierzę, że jest to nie tylko możliwe, ale także konieczne. Problemów do pokonania jest wiele. Potrzeba aktywizacji zawodowej Romów czy ułatwienie ich dzieciom dostępu do szkolnictwa – to tylko najważniejsze z nich. Wszyscy jednak chcemy, by młode pokolenie dorastało w innej atmosferze niż ich rodzice, w atmosferze tolerancji, wzajemnego zrozumienia i poszanowania odrębności kulturowej. Życzę wszystkim, aby rozpoczynające się dziś uroczystości wypełniły lukę na kulturalnej mapie Wielkopolski, pozwalając szerokiemu gronu odbiorców na kontakt z osiągnięciami ośrodków romskich na całym kontynencie. Niech panująca dziś atmosfera święta przyczyni się do wzrostu zainteresowania tą kulturą i jej dorobkiem. Życzę wszystkim wielu pozytywnych wrażeń. Bądźcie pozdrowieni wszyscy Romowie! TAWEN SZASTE BAHTAŁE AMARE ROMENGE!”.
W konferencji wzięli także udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Bogdan Socha, wicewojewoda Zbigniew Hoffmann, prezes Fundacji „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie” Anna Markowska, ksiądz prałat Jan Stanisławski, wielkopolski kurator oświaty Lucyna Białk-Cieślak, dyrektor generalny Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Woźniak oraz zaproszeni przedstawiciele administracji publicznej, edukacji, środowisk romskich. Uczestniczyły w niej także zaproszone do WUW dzieci byłych pracowników PPGR z Wielkopolski, przebywające w Poznaniu na koloniach.
Stefania Pruszyńska
Na fot.: Inauguracja festiwalu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. 1. Przedstawiciele Romów: Edward Sabo, Miklosz Deki Czureja (od prawej); 2. Ewa Krzyżanowska-Walaszczyk, wicewojewoda wielkopolska; 3. Anna Markowska, prezes Fundacji „Bahtałe Roma”.
Fot. z Archiwum Fundacji „Bahtałe Roma”
Program IV Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Romską 2006
17-28.08. – targ cygański – Starówka w Poznaniu
17.08. – inauguracja – Sala Herbowa WUW, konferencja prasowa -10.00
koncert dla pogorzelców romskich, POSM (Poznań, ul. Solna)- 19.00
18.08. – koncert w amfiteatrze w Koninie – 19.00
(odwołany tuż przed Koninem z powodu burzy i przełożony na 29.08.)
20.08. – „Z Cyganami w świat”, dziedziniec Teatru w Zielonej Górze – 18.00
21.08. – „Przyjaciel Cyganów i jego zbiory”, Dom Romski w Poznaniu – 18.00
22.08. – sympozjum, Urząd Miasta Poznania – 11.00;
23.08. – mecz piłkarski, boisko Szk. Podst. nr 40, ul. Garbary, Poznań – 16.00
24.08. – Ognisko literacko-muzyczne, Fundacja „Barka”, Poznań – 17.00
25.08. – „Cygańskie skrzypce”, Dom Romski, Poznań – 17.00
26.08. – koncert zespołów romskich, park Wilsona – 17.00
27.08. – Cyganie na dożynkach”, Jerzykowo – 15.30
28.08. – „Wirtuoz skrzypiec”, Stary Browar – 19.00
29.08. – koncert w Konińskim Ośrodku Kultury
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 34-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.