Przedstawicielstwo Wielkopolski przy Unii Europejskiej organizuje 17 listopada po raz pierwszy Dzień Świętego Marcina w Brukseli. Wydarzenie, nawiązujące do obchodzonych od wielu lat w Poznaniu Imienin Ulicy Święty Marcin, ma na celu ukazanie długiej wielkopolskiej tradycji wspierania osób potrzebujących oraz promocję produktu regionalnego, jakim jest rogal świętomarciński. Pierwsza edycja imprezy otrzymała patronat Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.
Wydarzenie składać się będzie z dwóch części. Poranne seminarium tematyczne pt. „Migranci a Spójność” zostanie zorganizowane we współpracy z europejską organizacją parasolową ECAS (European Citizens Action Services). Jego główny temat stanowić będzie migracja obywateli Unii Europejskiej jako jedno z ważnych wyzwań obecnej polityki spójności. Ostatnie rozszerzenia UE spowodowały znaczny wzrost migracji oraz wiążące się z nim określone społeczne konsekwencje, które dotyczą zarówno krajów przyjmujących imigrantów, jak i krajów ich pochodzenia. Możliwość przemieszczania się osób, stanowiąca jedną z podstawowych swobód UE, wpływa pozytywnie na rozwój gospodarczy i społeczny Unii. Z drugiej jednak strony migracje generują również istotne problemy, a ich skutkami bywają także społeczne wykluczenie i ubóstwo osób, które nie zdołały przystosować się do nowych warunków. Seminarium „Migranci a Spójność” ma służyć znalezieniu odpowiedzi na pytanie w jaki sposób polityka spójności może pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z migracjami.
Przemówienie wprowadzające do debaty wygłosi profesor Danuta Hübner, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim, były Komisarz UE odpowiedzialna m.in. za wdrażanie polityki spójności.
W panelu dyskusyjnym udział wezmą specjaliści oraz praktycy z Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Polski zajmujący się problemami migracji oraz wykluczenia społecznego w Europie, reprezentujący m.in. Komisję oraz europejskie instytucje i organizacje pozarządowe. Wielkopolskę reprezentować będzie Ewa Sadowska z Fundacji Barka UK, działająca od lat w Londynie na rzecz polskich imigrantów.
Wieczorem w siedzibie Wielkopolski w Brukseli odbędzie się impreza promująca nasze regionalne tradycje świętomarcińskie. Do współpracy przy organizacji wydarzenia zaproszony został Poznański Cech Piekarzy i Cukierników. Goście wieczoru – europarlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz pracownicy instytucji unijnych i biur regionalnych w Brukseli zaproszeni zostaną do degustacji rogali marcińskich, które będą wypiekane na miejscu. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną tradycje związane z Imieninami Ulicy Święty Marcin; będzie również okazja do spróbowania innych produktów regionalnych i specjałów wielkopolskiej kuchni.
Źródło inf.: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli
(Ored: SP)
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.