Tak mnie zaskoczył tym pytaniem sympatyczny młodzieniec w bardzo, bardzo dojrzałym wieku, w okolicznościach biesiady poetyckiej… Bo było to pytanie dla mnie tym, czym byłby księżyc w środku dnia, czyli zjawiskiem, które obserwujemy np. przez przydymione szkiełka podczas zaćmienia słońca. Jednym słowem − było to pytanie na inną miarę niż moje pasje w tym momencie. − Czy pani się orientuje w tym wszystkim, co wniosła Unia?
− A co ma pan na myśli? Te tony biuletynów na ten temat, finansowanie projektów, regulacje prawne, euroregiony, Parlament Europejski, partnerstwo, hasło: wspólna waluta, rozgardiasz na arenie politycznej z powodu wypowiedzi ministra Sikorskiego w Berlinie i zamiar PiS-u postawienia go przed Trybunałem Stanu, demonstrację zaplanowaną na 13 grudnia, a może też kłopoty ze stworzeniem projektu i zgłoszeniem go lub speców od tych spraw, którzy pono trzebią za to wielkie pieniążki, jak mówi doświadczenie wielu podmiotów, w tym fundacji? A może chodzi panu o parlamentarzystów w Unii, szczegółowe kwestie prawne dostosowawcze do prawa unijnego, programy… − pytałam jak ekspresowy pociąg, jednak lapidarniej w końcu powtarzając listę spraw z nagłówków prasowych choćby, już z góry oszołomiona i zgnębiona np. pamięcią ciężaru broszur, które mi dano w budynku urzędu marszałkowskiego − do lektury, czytaj: do zgłębienia pewnych szczegółów… Aż wstyd myśleć o tych lasach, których dzięki tym oświatowym i edukacyjnym realizacjom jest sporo mniej − mówiłam z premedytacją i pewnie alogicznie dla sprawców tej mądrej i obszernej lektury.
− A… widzę, że pani ma sporą wiedzę – napomknął ledwie, a ja już słowami w kosmicznym pędzie brnęłam dalej (pozbawiona tym tematem tak naturalnej dla mnie i ulubionej refleksyjnej czy romantycznej aury towarzyskiej, literackiej etc.):
− Nie o wiedzę chodzi chyba, lecz o praktykę, która jest już nie do ogarnięcia rozumem światłego obywatela Europy… który ze zwykłej choćby przyzwoitości pragnie mieć rozeznanie – klaskać czy krzyczeć!? Takie wypowiedzi czytam także w listach, a brzęczydełka w kieszonce, czyli monety, które nadal są groszami polskimi, coś mi szepczą, że niezbyt arystokratycznie Unia ze mną postępuje!
− O! To, to właśnie mam na myśli!!!! – wybuchnął, jak się okazało po nagłej a niespodziewanej prezentacji pan o imieniu wielce egzotycznym: Ambroży…
− Jak najuprzejmiej pana proszę o cierpliwość w tej materii. Pełni wiedzy zazna ten, kto temu poświęci kilka lat na jej osiągnięcie… dzięki lekturze, bywaniom w salonach unijnych, co nie powiem – chyba jest atrakcyjne, a i bywa komiczne, gdy hołduje się tezie: „iż Polacy nie gęsi, też swój język mają”, a to jest zaletą wielu osób ze starszych pokoleń. Wprawdzie skarżących się później na bóle rąk od bezsłownej dyskusji, pomocowej niejako… Także dzięki może specjalnym kursom albo nawet studiom… można posiąść tę prawdę o unii i o tym, co wniosła…
− Błagam panią, ja też mam taki chaos, ale jeszcze nie mam takiej praktyki, a chcę być czyimś sympatykiem. Co mi pani radzi – czyim sympatykiem warto być? – pytał pan Ambroży, już wyraźnie przekomarzając się ze mną…
− Unii, czy jej przeciwników? Euro, czy złotówki? Nijak nic z tego dla mnie nie wynika! – zaakcentował już bardzo wyraźnie swoje pogubienie w planach polityki pan Ambroży.
− Ano właśnie! W tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz – odparłam z łagodnością i wyrozumiałością dla tej rozterki mojego rozmówcy.
Pan Ambroży, w którym − jak się okazało − wzbierał jednak orkan, wykrzyknął nagle i tak głośno, że wszyscy przerwali swoje kawiarniane szczebioty:
− Tak! Żeby też ta unia tak chciała się nade mną zastanawiać! I zostać moją sympatyczką!
Stefania Pruszyńska
Grafika: Ukorzenny, Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.