O swym panowaniu w naturze tegoroczna zima dała wyraźnie znać, choć nieco kapryśnie, bo nagle też po nadzwyczajnym darze obfitości śnieżnej zaskoczyła po 22 stycznia odwilżą. Kto jednak zaufał intuicji czy uwierzył meteorologom i wyruszył w porę, miał nie lada okazję nacieszyć się białymi pejzażami w oddali od wielkomiejskiej monotonii, hałasu i zatłoczenia.
Aby odetchnąć w mroźnym i krystalicznym oddechu zimy w marszu czy zmierzyć się ze swoimi siłami i umiejętnościami w zjazdach saneczkowych lub na nartach w miejscowościach podgórskich, nie sposób od razu się zdecydować – tak wiele możliwości wyboru wymaga tym razem wyjątkowo starannej analizy i ustalenia, czy w rozważanym miejscu docelowym pandemiczne zasady sanitarne bądź sytuacje związane z zachorowaniami (kwarantanny) nie spowodowały zamknięcia jakichś ważnych placówek: miejsc noclegowych, zaopatrzenia czy szkółek jazdy bądź wypożyczalni sprzętów.
Walorów pejzażowych i turystycznych trudno odmówić jakiemukolwiek podgórskiemu regionowi. W tym roku gromadki miłośników gór z nizinnej Polski i rodziny z dziećmi mającymi ferie w styczniu (a nie gromady czy tłumy jak dawniej, w epoce przedpandemicznej) wabią jednakże miejscowości pamiętane z dobrych warunków pobytowych i ciekawie urządzonych miejsc aktywnego wypoczynku dla najmłodszych.
Przyciąga swoją urodą Beskid Śląski. Nie tylko dla członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, najgoręcej miłujących górskie plenery, to jedna z krain często wybieranych na długie wędrówki − jest tutaj wiele ciekawych tras, a panorama z hojną w uroki przyrodą aż zapiera dech. Jesienią zachłystuje feerią barw, a w sezonie wiosenno-letnim − bajecznymi widowiskami łąkowymi i leśnymi niemal teatru, niebywałego, bowiem z tej ziemi. Zima niesie wyzwania dla wytrwałych a łasych na ciszę, tajemniczość i fantazyjność jej białej szaty. A w bieli ukazuje się najczęściej tylko na wysoko położonych terenach górskich.
Niezawodne okazują się scenariusze przygodowe czy relaksu wzmacniającego ducha wiązane z uzdrowiskiem Ustroń – miastem administracyjnie wpisanym w obszar województwa śląskiego i powiatu cieszyńskiego, graniczącego z Czechami. Ta miejscowość, położona na północnych stokach Beskidu Śląskiego u wylotu doliny Wisły, ma od lat stałych sympatyków, a przybywa ich po każdej udanej eskapadzie wypoczynkowej czy rekonesansie eksperymentalnie usposobionych podróżników.
Z centrum Ustronia można dotrzeć pieszo lub dojechać samochodem na najwyższy w okolicy szczyt górski – Równicę o wysokości 884, 6 m n.p.m., nazywaną przez tamtejszych mieszkańców Diablą Górą. Malownicze krajobrazy, szlaki turystyczne, wyciągi krzesełkowe i taśmowe, trasy zjazdowe, tory saneczkowe, a nawet kino 7D na stoku oraz do wyboru kilka miejsc serwujących dania różnych kuchni – to raj dla poszukujących wrażeń według własnych upodobań. W samym Ustroniu zmarznięte ręce przybyszów z równin mogą liczyć na miłościwą porcję ciepła z żarzących się na metalowych tacach kawałków drewna. Takie ociepliska przygotowano nieopodal Lisiej Polany z wyciągiem dla szusujących na nartach i łagodnym zboczem pagórka, na którym instruktorki i instruktorzy pomagają jeszcze niewprawnym w zdobywaniu szlifów sztuki jeździeckiej.
Krajoznawcze zamiłowania, nawet podczas kilkudniowego wypoczynku w Ustroniu, niejednego skłaniają do wypadu żelaznym rumakiem także do Cieszyna, a ciekawskich wszędobylskich sprowadzają do granicy z Czechami czy tamtejszej atrakcji − Wenecji Cieszyńskej, dzielnicy ze starymi domostwami nad Młynówką, kanałem Olzy. Dla przyjezdnych to jedno z najważniejszych miejsc do udokumentowania kolekcją fotografii. Niektórzy nawiedzają Wisłę, równie ciekawe miasto powiatu cieszyńskiego.
W mroźne dni w Ustroniu i okolicy tylko gdzieniegdzie można napotkać zapalonych do maszerowania i oddychania pełną piersią świeżym górskim powietrzem. To pielgrzymi do górskiej matki natury.
Autorka zimowego raportu: Stefania Pruszyńska
Autor fotoreportażu z Ustronia i okolic: Dominik Golenia
(Materiał aktualizowany).
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.