
Park Wilsona w śpiewie Parno Raj i Hanny Samson. Poznańska publiczność, w większości jednak romska, sprawdziwszy z niedowierzaniem program koncertu, gdy już godzinę czekała przed muszlą koncertową, nie opuszczała jednak swych miejsc, pragnąc usłyszeć zapowiedzianych artystów. Spóźnił się zespół Romen z Płocka, nie dojechali muzycy z Nowej Huty i ze Słowacji.
To był chyba niezbyt fortunny dzień na jazdę, zespoły z Nowej Huty i ze Słowacji w ogóle nie zdołały dojechać do Grodu Przemysława. Zaś muzycy z Płocka wyjaśnili po przyjeździe do Poznania, że mieli pecha, bo najpierw napotkali „korek” w drodze, z którego w żaden sposób nie mogli się wydostać na prostą do Poznania, a później, gdy to się im udało, zawiódł samochód. W końcu dotarli na miejsce taksówką.
Wreszcie zapowiedziani przez Sylwię Czureję płoccy muzycy stanęli na estradzie parkowej. Dyrektor Instytutu Polskich Nagrań Fonograficznych Ryszard Majak zarekomendował Krystiana − wokalistę i gitarzystę zespołu Romen jako potencjalnego nowego Michaja Burano. W tej formacji występują ponadto: Brian − młodzieniec, samouk grający na skrzypcach, i senior Parno Raj (Biały Chłopiec), lider, instrumentalista klawiszowy, akordeonista. Ich udany, ciekawy koncert urozmaiciła swoim śpiewem Hanna Samson, dyrektor artystyczny zepołu Mazowsze, zbierając równie obfity jak Romowie deszcz oklasków i zyskując uznanie z sympatią publiczności.
Podczas koncertowej przerwy dr Ryszard Majak z Instytutu Polskich Nagrań Fonograficznych wręczył Mikloszowi Deki Czurei platynową płytę wraz z dyplomem za ostatnio sprzedane „Czardasze” (293 tys. krążków − według informacji udzielonej przez Michała Zielewicza z Agencji „Amos”).
Zespół Tatra Roma z głównym jego kreatorem, bohaterem tego wieczoru Mikloszem Deki Czureją nadali zaprezentowanemu tutaj własnemu repertuarowi i solowym popisom tej dynamiki, która sprawia, że muzykę romską uznaje się za charakterystyczną, mającą własny styl, wirtuozeryjną w wykonaniu.
Wystąpili z ojcem Mikloszem Deki Czureją: obdarzona urodą braminki Sylwia Czureja, wokalistka i tancerka zespołu Tatra Roma, która zdobywała publiczność swoim aksamitnym głosem, Marek Czureja, z pasją grający na keyboardzie, Sandra o egzotycznych rysach w czarno-złotej sukni, śpiewając i oczarowując publiczność tańcem rodem z cygańskiej duszy, oraz Sara Czureja, najmłodsza córka Miklosza D. Czurei − cymbalistka. Sara grała w skupieniu, lecz niczym Jankiel − z zawrotną szybkością uderzała pałeczkami w struny cymbałów węgierskich. Również zaśpiewała i zatańczyła − z zamierzoną jednak żartobliwością, podkasawszy spódniczkę do przytupów. Publiczność, wyraźnie zachwycona żywiołowością występu tych muzyków, reagowała spontanicznymi okrzykami i kaskadą oklasków.
W festiwalowym programie − gminne dożynki w Jerzykowie z koncertem „Tatry Romy”. Zespół koncertował tam 27 sierpnia dla przybyłej miejscowej a licznej publiczności.
Finał festiwalu w Koninie. Koncert zespołu Tatra Roma w Starym Browarze zaplanowany na 18 sierpnia miał zamykać tegoroczny programowy IV Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Romską. Z powodu gwałtownej burzy z ulewą imprezę tę jednak odwołano i przełożono na 29 sierpnia. Wybrano na nią także inne miejsce – Koniński Dom Kultury. Występ Miklosza Deki Czurei z córkami i synem przyciągnął tak wielu koninian, że w dużej 400-osobowej sali zabrakło wolnych miejsc. Organizatorzy tego koncertu dla tłoczących się przed wejściem ustawili telebim. Muzycy z sympatią powitani przez Kazimierza Pałasza, prezydenta Konina, znów sprawili, że widownię ogarnął entuzjazm. Romskich artystów nagrodzono gorącym deszczem braw, atmosferą uznania i radości. Sara Czureja schodziła z estrady z wielkim koszem kwiatów.

Sukces młodych Romów w konkursach w stolicy. Sara Czureja i Delfin Łakatosz zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego dla Uczniów Romskich Uzdolnionych Artystycznie, który zorganizowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach tegorocznego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W Warszawie 19 sierpnia wraz z 21 innymi zwycięzcami konkursu, oboje zostali obdarowani najwyższymi nagrodami − stypendiami i dyplomami. SaraCzureja, startująca w kategorii: muzyka instrumentalna, zagrała z sukcesem przed konkursową komisją na cymbałach węgierskich, a Delfin Łakatosz, wygrał w pojedynku z rywalem w kategorii: sztuki plastyczne. Rysunek, który wykonał, zdobył najwyższe uznanie komisji konkursowej.
Do tego sukcesu trzeba było jednak promotora artystycznego. Oboje laureaci: Sara Czureja i Delfin Łakatosz zostali zgłoszeni do konkursu przez Annę Markowską, prezes Fundacji „Bahtałe Roma” − dobrego ducha opiekuńczego utalentowanych. Sara Czureja nie ukrywa też, że bardzo wiele zawdzięcza swojemu muzycznemu opiekunowi – ojcu Mikloszowi Deki Czurei, znakomitemu skrzypkowi, wirtuozowi.
Stefania Pruszyńska
Na fotografiach: 1. Zespół Tatra Roma: (od lewej) Sylwia Czureja, wokalistka, Sandra Czureja, wokalistka i tancerka, Marek Czureja, instrumentalista klawiszowy, Sara Czureja, wirtuoz cymbałów węgierskich i solistka, Miklosz Deki Czureja, lider, wirtuoz skrzypiec, „Dom Romski” w Poznaniu (2005 r.).
2. Laureaci konkursu stypendialnego. Pierwszy z prawej − Delfin Łakatosz, druga w głębi od prawej − Sara Czureja.
Fot.: Krystyna Horemska, Archiwum Fundacji Bahtałe Roma
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska, oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.), redaktorka-korektorka książek literackich, animatorka kulturalna.
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, satyry, grotesek, aforyzmów oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą (m.in. w stylu bliskim realizmowi magicznemu).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 36-letnim doświadczeniem zawodowym w pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej. PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE ⇒ ⇒ książka poetycka „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009), „Peregrynacje kulturalne. Eseje * Krytyka - recenzje wywiady”, 1. tom (WO ZLP, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2024) ⇒⇒ ⇒ W książkach innych autorów ⇒⇒ ⇒ ANTOLOGIACH poetyckich i tematycznych - antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (2017-2024) Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) i charytatywnych ⇒⇒ ⇒ CZASOPISMACH: we własnej w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), czasopismach ogólnopolskich i regionalnych, cyklicznych wydawnictwach (miesięcznikach, kwartalnikach, rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych (np.: „Welcome to Poznań”, Magazyn Muzyczny BRZMIENIA, „Merkuriusz Polska” „Wielkopolski Widnokrąg”, „Protokół Kulturalny”). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP, w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy (2015), na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM (2017), Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2019 i 2023), Jeżyckim Centrum Kultury w Starej Prochowni (poezja i wystawa prac graficznych (2024); poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
Organizacje. Członkini m.in.: Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w tym Zarządu Głównego (2005-2018), Związku Zawodowego Dziennikarzy (od 2001),Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Klubu Aforystów przy WO ZLP, Klubu Literackiego DĄBRÓWKA oraz innych artystycznych pozastrukturalnych.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.