Gazeta Autorska IMPRESJee.pl

    Gazeta Autorska IMPRESJee.pl

    • Gazeta Autorska IMPRESJee.pl
    • Kultura
    • Literackie IMPRESJee.pl
    • W TECE ART-RED
    • Redakcja. Informacje

    0

    Gazeta Autorska IMPRESJee.pl · Kultura · Literackie IMPRESJee.pl · Nauka, Natura, Społeczeństwo

    Nagrody Nobla 2019

    • by Stefania Pruszyńska
    • 10 października, 2019 at 10:44 pm

    W dziedzinie literatury tegorocznymi noblistami zostali: polska pisarka Olga Tokarczuk i austriacki pisarz Peter Handke.

    Szwedzka Akademia w Sztokholmie czwartego dnia ogłoszeń tegorocznych noblistów − 10 października przyznała w dziedzinie literatury Nagrodę Nobla 2018 polskiej pisarce Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”, oraz Nagrodę Nobla 2019 − austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke „za wpływową pracę, która dzięki pomysłowości językowej zgłębiała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

    Pośród 53 kobiet, zdobywczyń Nagrody Nobla od czasu jej przyznawania (1901 r.), Polska może się poszczycić aż trzema laureatkami, w tym jedną dwukrotną. Olga Tokarczuk, tegoroczna polska noblistka z literackim piórem, dołączyła do panteonu z dwiema wielkimi Polkami: niezapomnianą Wisławą Szymborską – poetką, laureatką Literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. i Marią Skłodowską-Curie – pierwszą kobietą zasłużoną odkryciami na niwie naukowej, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla − w 2003 roku z fizyki i 2011 roku z chemii.

    W MEDYCYNIE. Komitet Noblowski 7 października  ogłosił w Sztokholmie, że tegoroczny Nobel z fizjologii i medycyny otrzymają trzej naukowcy: Brytyjczyk sir Peter J. Ratcliff i dwaj Amerykanie:  William G. Kaelin Jr. i Gregg L. Semenza za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian.

    Zbadane przez tegorocznych noblistów z medycyny sposoby reagowania komórek na poziom stężenia tlenu w opinii naukowców mogą mieć zastosowanie w stworzeniu nowych leków potrzebnych w kardiologii czy onkologii.

    William G. Kaelin Jr. urodził się w 1957 roku w Nowym Jorku. Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Duke’a w Durham. Odbył specjalistyczne szkolenie z zakresu chorób wewnętrznych i onkologii na Johns Hopkins University w Baltimore oraz w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie. Założył własne laboratorium badawcze w Dana-Farber Cancer Institute i został profesorem zwyczajnym w Harvard Medical School w 2002 roku. Jest badaczem Instytutu Medycznego Howarda Hughesa od 1998 roku.

    Sir Peter J. Ratcliffe urodził się w 1954 roku w Lancashire w Wielkiej Brytanii. Studiował medycynę w Gonville i Caius College na Uniwersytecie Cambridge i odbył specjalistyczne szkolenie z nefrologii na Oksfordzie. Założył niezależną grupę badawczą na Oxford University i został profesorem zwyczajnym w 1996 r. Jest dyrektorem ds. Badań klinicznych w Francis Crick Institute w Londynie, dyrektorem Target Discovery Institute w Oksfordzie i członkiem Ludwig Institute for Cancer Research.

    Gregg L. Semenza urodził się w 1956 roku w Nowym Jorku. Uzyskał tytuł licencjata z biologii na Harvard University w Bostonie. W 1984 roku zdobył stopień doktora nauk medycznych na University of Pennsylvania, School of Medicine w Filadelfii, a także jako specjalista pediatrii − na uniwersytecie Duke w Durham. Odbył szkolenie podoktoranckie na Johns Hopkins University, Baltimore, gdzie założył również niezależną grupę badawczą. Został profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w 1999 roku, a od 2003 roku jest dyrektorem Programu Badań Naczyniowych w Johns Hopkins Institute for Cell Engineering.

    W FIZYCE. Królewska Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie zdecydowała, że nagrodę otrzymają są trzej naukowcy „za wkład w nasze rozumienie ewolucji wszechświata i miejsca Ziemi w kosmosie”. Są nimi: James Peebles uznany „za odkrycia teoretyczne w kosmologii fizycznej” oraz  Michel Mayor i Didier Queloz „za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego”.

    James Peebles, urodził się w 1935 roku w Winnipeg, (Kanada). Doktorat uzyskał w 1962 roku w Princeton University Albert Einstein.  Profesor nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Princeton.

    Michel Mayor, urodził się w 1942 roku w Lozannie w Szwajcarii. Doktorat uzyskał w 1971 roku  na Uniwersytecie Genewskim. Profesor na Uniwersytecie Genewskim.

    Didier Queloz, ur. 1966 r. Profesor na Uniwersytecie Genewskim w Szwajcarii i Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii.

    Z CHEMII. Chemia, dziedzina bardzo ważna dla Alfreda Nobla − fundatora nagrody, została wskazana jako druga w pozostawionym przez niego testamencie.

    Z nagrodzonych dotąd prac i badań laureatów łatwo można wnioskować, że idea Alfreda  Nobla, który cenił potencjał praktycznego zastosowania odkryć i badań naukowych, jest nieustająco  podtrzymywana   przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w Sztokholmie.

    W tej dziedzinie   tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla są: John B. Goodenough,  M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za opracowanie akumulatorów litowo-jonowych (nazywanych popularnie bateriami) lekkich, wydajnych, powszechnie stosowanych w urządzeniach elektrycznych (w telefonach komórkowych, smartfonach, notebookach, laptopach, samochodach elektrycznych itp.), charakteryzujących się  możliwościami magazynowania energii słonecznej, wiatrowej, będących zdobyczą – dobrodziejstwem dla ludzkości.

    „Badania noblistów zmieniły nasze życie. Ogniwa litowo-jonowe to ogromny postęp naukowy. A widać, że Komitet Noblowski tymi nagrodami chce zachęcić wszystkich do prac nad alternatywnymi źródłami energii” – mówił prof. Paweł Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego na konferencji prasowej 9 października br. w Warszawie.

    John B. Goodenough urodził się w Jenie w Niemczech w 1922 roku, zatem tegoroczny Noblowski laur zdobył, szczycąc się 97 latami życia. Swoją drogę naukową otworzył doktoratem uzyskanym na University of Chicago (USA) w 1952 roku. Obecnie jest profesorem inżynierii chemicznej i materiałoznawstwa na University of Texas w Austin. W  2014 roku za prace nad bateriami litowo-jonowymi otrzymał Charles Stark Draper Prize.

    Michael Stanley Whittingham urodził się w 1941 roku w Wielkiej Brytanii. Doktorat osiągnął w roku 1968 na Oxford University.  Aktualnie jest profesorem Binghamton University, State University of New York w USA.

    Akira Yoshino urodził się w  1948 roku w Suita w Japonii. Doktorat uzyskał w 2005 roku na Uniwersytecie Osaka. Jest profesorem na Uniwersytecie Meijo w Nagoyi i  członkiem honorowym Asahi Kasei Corporation w Tokio, firmy, która w 1991 roku akumulatory litowo-jonowe wprowadziła do obrotu rynkowego.

    SETNY LAUREAT Pokojowej Nagrody Nobla − z Etiopii. Norweski Komitet Noblowski w Oslo, wybierany przez parlament norweski (Stortinget), zdecydował 11 października br. o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2019 premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Ali, doceniając  jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza inicjatywę w rozwiązywaniu konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą. Nagroda ta ma być jednocześnie  wyróżnieniem dla wszystkich zaangażowanych w działania na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.

    Abiy Ahmed Ali jest premierem Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii od kwietnia 2018 r. Urodził się w Beshasha w Etiopii. Abiy Ahmed Ali jest pierwszym Etiopczykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla.

    EKONOMICZNY NOBEL 2019 za skuteczne metody w walce z ubóstwem. Ten laur Komitet Noblowski ogłosił 14 października. W tym roku Królewska  Szwedzka Akademia Nauk Nagrodę Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznała: Abhijitowi Banerjee, Esther Duflo i Michaelowi Kremerowi „za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa”.

    Zasługą laureatów jest zmodyfikowanie  badań w dziedzinie ekonomii rozwoju i uczynienie z nich  skutecznych metod w walce z globalnym ubóstwem. Stwierdzili oni, że dotychczas stosowane stare tryby dofinansowań przez rządy sprawiają, że środki te niejednokrotnie były i są marnotrawione przez patologie czy korupcję. Udowodnili, że najistotniejsze jest podejście do społeczności, której dotyczy pomoc. Kolosalne znaczenie ma zaś dostosowanie form pomocy, wybór formy pomocy pod kątem racjonalności i efektywności, udzielenie pomocy we właściwym momencie i rygoryzm. Potwierdzili to na licznych szczegółowych przykładach, opartych na badaniach, i co więcej – do swoich rezultatów badań, ich argumentacji i skuteczności przekonali tysiące naukowców i działaczy, którzy  dzięki zastosowaniu metod tegorocznych noblistów wpłynęli na poprawę sytuacji życiowej tysięcy najuboższych tego świata.

    Abhijit Vinayak Banerjee urodził się w 1961 roku w Bombaju w Indiach. Jest  Amerykaninem z hinduskim pochodzeniem. Ekonomista, doktorat uzyskał w 1988 roku w Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Profesor w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

    Esther Duflo urodziła się w 1972 roku w Paryżu. Ekonomistka francusko-amerykańska. Doktorat uzyskała w 1999 roku w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, w którym pracuje. Czołowa popularyzatorka ekonomicznych eksperymentów w środowiskach i społecznościach.

    Michael Kremer urodził się w 1964 roku w USA. Od 1992 roku jest związany z Uniwersytetem Harvarda  w Cambridge. Profesor ekonomii, wykładowca, specjalizuje się w tematyce rozwijającego się społeczeństwa.

    Nagrody z ekonomii A. Nobel nie ustanowił w swoim testamencie, postrzegając nauki ekonomiczne za nazbyt teoretyczne, dlatego uznawana jest za tzw. Nagrodę Nobla. Przyznawana jest od 1969 roku. Jej fundatorem jest Sveriges Riksbank.

    Zgodnie z tradycją  tegoroczni laureaci odbiorą nagrody 10 grudnia podczas ceremonii w Sztokholmie.

    Stefania Pruszyńska

    Na fot.: Olga Tokarczuk podczas spotkania na ASP w Kostrzynie nad Odrą

    Fot.: GAI

    Źródła inf.: The Nobel Prize, serwis Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/


    Tags: *Autorka tekstu: Stefania PruszyńskaAbiy Ahmed AliAkira YoshinoDidier QuelozGregg L. SemenzaJames PeeblesJohn B. GoodenoughKrużganki kulturyMichael Stanley WhittinghamMichel MayorNAUKA * Badacze * Odkrywcy * Wydarzenia * UczelnieObrazy * Grafiki * Rysunki * Fotografie * Filmy * Plakaty * NagraniaOlga Tokarczuk - Nagroda Nobla 2018Pisarze * Poeci * W ogrodach literaturyWilliam G. Kaelin Jr

    — Stefania Pruszyńska

    (Stefania Pruszyńska, oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.), redaktorka-korektorka książek literackich, animatorka kulturalna. Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, satyry, grotesek, aforyzmów oraz artystycznych sztuki plastycznej. Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą (m.in. w stylu bliskim realizmowi magicznemu). ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 36-letnim doświadczeniem zawodowym w pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000). ⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym. ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji. ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej. PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE ⇒ ⇒ książka poetycka „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009), „Peregrynacje kulturalne. Eseje * Krytyka - recenzje wywiady”, 1. tom (WO ZLP, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2024) ⇒⇒ ⇒ W książkach innych autorów ⇒⇒ ⇒ ANTOLOGIACH poetyckich i tematycznych - antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (2017-2024) Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) i charytatywnych ⇒⇒ ⇒ CZASOPISMACH: we własnej w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), czasopismach ogólnopolskich i regionalnych, cyklicznych wydawnictwach (miesięcznikach, kwartalnikach, rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych (np.: „Welcome to Poznań”, Magazyn Muzyczny BRZMIENIA, „Merkuriusz Polska” „Wielkopolski Widnokrąg”, „Protokół Kulturalny”). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich. ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP, w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy (2015), na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM (2017), Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2019 i 2023), Jeżyckim Centrum Kultury w Starej Prochowni (poezja i wystawa prac graficznych (2024); poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r). ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in. ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje. ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE). Organizacje. Członkini m.in.: Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w tym Zarządu Głównego (2005-2018), Związku Zawodowego Dziennikarzy (od 2001),Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Klubu Aforystów przy WO ZLP, Klubu Literackiego DĄBRÓWKA oraz innych artystycznych pozastrukturalnych. ⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.

    • W Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl: Z KRUŻGANKÓW I SKARBCÓW KULTURY **** LITERACKO, TEATRALNIE, OPEROWO, KABARETOWO, FILMOWO, MUZYCZNIE, TANECZNIE **** KLASYCZNIE, REWOLUCYJNIE, FUTURYSTYCZNIE **** DOSTOJNIE, POWAŻNIE, WRAŻLIWIE, NONSZALANCKO, SATYRYCZNIE, GROTESKOWO, KRYTYCZNIE, POLEMICZNIE, ALUZYJNIE **** HARMONICZNIE, STEREOFONICZNIE, Z DYSONANSEM, KONTRAPUNKTEM **** PIÓREM, PIÓRKIEM, PĘDZLEM **** W OBIEKTYWIE, TELESKOPIE, POD LUPĄ I GOŁYM OKIEM **** Z POLAN I POBOJOWISK NATURY I W JEJ OBRONIE **** GŁOSEM NAUKI I WIELOSTRUNNIE: SPOŁECZEŃSTWO I CZŁOWIEK **** AUTORZY PUBLIKACJI W GAZECIE AUTORSKIEJ IMPRESJee.pl **** TEMATY **** Taksonomia (liczba publikacji pod tagiem)

      >Adam Mickiewicz (14) >Cyprian Kamil Norwid (18) >Czesław Miłosz (24) >Nikos Chadzinikolau (23) >Wisława Szymborska (19) >św. Jan Paweł II - Karol Wojtyła (41) ***AKCJE REDAKCJI - MEDIALNE WSPARCIE* Poeci i muzycy dla poetów* Narodowe Czytanie* Kontra dopalaczom* Muzycy uliczni* Dramat Ryszarda W.* Dolina Rospudy* Wielkopolska Dzieciom w Iraku... (68) *AUTOR FOT. REPORTAŻOWYCH I ARTYSTYCZNYCH: DOMINIK GOLENIA (37) *Autorka obrazów * grafik * * fotografii reportaż., artystycznych: Stefania Pruszyńska (700) *Autorka tekstu: Stefania Pruszyńska (885) *Eseje * Utwory * Artykuły* **Rozmowy – wywiady – sondaże* *Reportaże* *Recenzje* *Felietony* *Polemiki* *Informacje* (1018) *FOTOREPORTAŻE (135) *ROZMOWY * WYWIADY * SONDAŻE (52) A GDY SATYRA Z WDZIĘKIEM TYRA... (22) Ares Chadzinikolau (16) Aula UAM (19) CHCIEĆ CYWILIZACJI OPTYMIZMU (99) Cytaty*Aforyzmy*Przysłowia... (74) Człowiek * Społeczeństwo * Życie * Natura * Ekologia (488) DIALOG KULTUR (212) Drogi historii (184) GDY DZIECKO JEST ARTYSTĄ (24) Jerzy Grupiński (15) JĘZYK POLSKI W WIELU BARWACH **************** (60) KLUB LITERACKI „DĄBRÓWKA”. Programy spotkań od 2008 roku * PROTOKÓŁ KULTURALNY W PDF (96) Krużganki kultury (1109) NAUKA * Badacze * Odkrywcy * Wydarzenia * Uczelnie (169) Niektóre prezentacje, utwory artystyczne, eseje, recenzje... ***** (50) Obrazy * Grafiki * Rysunki * Fotografie * Filmy * Plakaty * Nagrania (954) Od muzyki dawnej po współczesną: Klasyka * Jazz * Pop * Folklor (261) OPERA * Balet * Twórcy * Realizatorzy * Artyści (64) Patronaty Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl................ (133) Pisarze * Poeci * W ogrodach literatury (619) Poezja. Na wielu strunach (59) Polscy kryptolodzy - pogromcy Enigmy: Marian Rejewski *Jerzy Różycki * Henryk Zygalski (15) POZNAŃSKI CZERWIEC 1956 ************** (16) SZTUKA: malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, pamiątki historii, eksponaty przyrodnicze (309) Teatr * Film * Kabaret * Taniec (151) Wieczory artystyczne w PoemaCafe (17) W Piwnicy duchowej - Dialogi poetyckie *wieczory filmowe *mistyka *muzyka .............................. (37) W Poznaniu * Wielkopolsce (827) Współczesność * Tradycja (304) Z KRAIN USTRONIA I LUSTRONIA (112) Z wielu półek najczęściej wybierane do lektury (225) ŻYCZENIA (37)
    • Gazeta Autorska IMPRESJee.pl
    • Kultura
    • Literackie IMPRESJee.pl
    • W TECE ART-RED
    • Redakcja. Informacje

    Gazeta Autorska IMPRESJee.pl Wszelkie prawa zastrzeżone