
W natchnieniu… Grażyna Łobaszewska,
fot. z witryny autorskiej
Śpiewa Pani z głębi duszy o ludziach z duszą… Z dzisiejszego koncertu, a i faktu, że usłyszałam kilka utworów z Pani nowej płyty „Prowincja jest piękna”, nasuwają mi się refleksje o nostalgii czy raczej tęsknocie za innym stylem życia. Tęsknocie z wolą odsłaniania nowych przestrzeni świadomości o życiu prawdziwszym, bardziej harmonijnym − poza miastem… Jaka droga poprowadziła Panią do pomysłu na tę płytę?
− Jestem osobą z dużego miasta, zawsze mieszkałam w dużych miastach… Sama jestem z Gdańska, przemieszkiwałam wiele lat w Warszawie i we Wrocławiu. Z myśleniem o wyciszeniu zetknęliśmy się wspólnie z panem Loganem Tomaszewskim, który odkrył małe miasteczka. Z myśleniem o rzeczach ważnych i że ono jest możliwe tylko w małych miejcowościach. Stąd też ta płyta…
Pani piosenki o przyjaźni i samotności przejmują treścią i melodyką. Jest też wyraźny w nich odmienny klimat relacji międzyludzkich z dotykaniem tego myślenia i odczuwania, w których mieszka odrobina radości, lecz również wizja albo doznawanie samotności.
− Samotność, każda, jest niedobra. Zwłaszcza w dużym mieście, kiedy jesteśmy wśród towarzystwa, ale samotni. To bardziej boli niż cokolwiek.
Dusza i osoba samotna chciałyby w pełni współbrzmieć z kimś, z jego duszą, a i z innymi − chociaż trochę. Nie jest przecież doświadczanie tęsknoty tematem banalnym. I jest cenne, że Pani o tym śpiewa. A jakie plany ma Pani na najbliższą przyszłość?
− Jeśli Pan Bóg da, to oczywiście zamierzam żyć, bo kocham życie… A to pytanie jakby z gatunku… jednak powiem: praca nad kolejną płytą.
Wspaniale! A co będzie tematem tej płyty? I z kim nad tą płytą będzie Pani pracować?
− Z Piotrem Manią. To płyta o pokładach duszy kobiecej.
Czyjego autorstwa są wybrane przez Panią teksty?
− Ano, różnie, trochę moje, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Piotra Bukartyka. To jest konglomerat ludzi, którzy znają pokłady duszy kobiecej.
Czy mężczyźni mogą być rzeczywiście znawcami tajników kobiecych dusz?
− Tak, przecież mężczyźni też mają i żony, i kochanki − i znają, i wiedzą.
W piosenkach to poetyckie wnioskowanie. Z puentą albo dygresją o naturze kobiety…
− Cha! Cha! Cha! (Perlisty śmiech piosenkarki kwituje moją uwagę).
A jaka będzie tonacja tych utworów?
− Będzie taka jak tych pokładów, o których rozmawiamy − bardzo różna: zwariowana, czasami „odjechana” albo bardzo melancholijna, czasami samotna, a czasami kosmos totalny… Przekrój wszystkich możliwości…
Bardzo Pani dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego dobrego.
− Dziękuję również.
(Rozmowę z Grażyną Łobaszewską podjęłam ad hoc, tj. po koncercie na dziedzińcu przy lokalu „Pod Pretekstem” w Poznaniu).
Fot. z archiwum
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.